Miért fontosak a családi kapcsolatok? Milyen problémákkal kell szembenézni? Miért romolhat meg a viszony? Hogyan lehet javítani ezeken?
A családi kapcsolatok rendkívül fontos szerepet játszanak az életedben. A család nyújt számodra védelmet, biztonságot, és támogatást.
Egy jól működő család elősegíti a nehézségek leküzdését, és támogatja a családtagok személyes fejlődését is.
Miért meghatározóak a családi kapcsolatok?
Életünk első közösségi élményei a családhoz tartoznak, illetve ez a legmeghatározóbb közösség érzelmi szempontból.
Minden egyes családtagnak fontos, hogy érzelmi szállal kötődjön más családtagokhoz, és a család intézményéhez. A viszonzott érzelmek támaszt nyújtanak a családtagoknak, a nehezebb élethelyzetekben.
Számos egyént támogató funkciója van a családnak. Például a gyermekek a szülőktől veszik át azt a tudást, amely szükséges számukra az életben való helytálláshoz.
A családi kapcsolatok nagy szerepet játszanak a fizikai, a mentális, és az érzelmi szükségletek biztosításában is. Amikor nem érzed a támogatást családon belül, az nagyon megterhelő tud lenni lelki szempontból. Pont onnan nem kapsz segítséget, ahonnan a leginkább számítanál rá.
A család jó esetben olyan, mint egy biztonságos vár, ahol védelmet kapsz. Ki tudod pihenni az életedben lezajló csatákat, majd a pihenés után újult erővel tudsz visszatérni a küzdőtérre.
Milyen gyakori problémák, nézeteltérések fordulnak elő egy családban?
A konfliktusok az élet természetes velejárói, így egy családon belül is előfordulnak.
Ezeket az érdekütközéseket viszont szükséges kezelni, majd megfelelően feldolgozni. Ugyanis a feldolgozatlan konfliktusok a felszín alatt maradnak.
Téves az elképzelés, hogy az idő majd begyógyítja a sebeket. A családtagoknak szükséges a nézeteltéréseiket egymás között rendezni.
1. Szabad döntések hiánya
“Az van, amit én mondok!” Ez a hozzáállás rombolóan hat a családi kapcsolatokra, hiszen akadályozza az egyéni önmegvalósítást. Természetesen gyermekkorban fontos a hierarchia megléte, viszont a családon belüli diktatórikus viszonyok felnőtt emberek között is kialakulhatnak.
Egy elnyomó kapcsolat, nagyon megterheli a lelket.
2. Egymás igényeinek figyelmen kívül hagyása
Mi az oka, hogy a családtagok nem veszik figyelembe egymás kéréseit?
- elnyomó családi kapcsolatok ;
- a hiányos kommunikáció ;
- az egymással való versengés.
Bármi is a kiváltó oka, tiszteletlenség, ha nem vesszük figyelembe mások igényeit.
3. Családtagok kirekesztése
Egy közösségből való kirekesztés nagyon mély sebeket tud ejteni.
Miért alakul ki a kirekesztés?
- a többi családtag álláspontjától eltérő vélemény miatt ;
- elnyomó családi kapcsolatok miatt.
Amikor családon belül folyamatos kritikát kap valaki, vagy azt éreztetik vele, hogy terhet jelent a közösség számára, az nagy mértékben rombolja az önbecsülését. E miatt a külvilágban is bezárkózóvá válhat a kirekesztett családtag, mert azt gondolhatja, hogy mások is így bánnak majd vele.
4. Mély beszélgetések hiánya
Egymást csak mély, és őszinte beszélgetések által tudjuk megismerni. Ugyanis nem látunk bele a másik gondolataiba, csak feltételezéseink lehetnek, hogy mik is az elképzelései valójában.
Mély beszélgetések nélkül csak felszínes kapcsolataink lesznek, ami növeli a félreértések kockázatát.

5. Hazugságok
“Mit szól majd a másik, ha elmondom az igazat?”
A hazugságok mögött mindig ott rejtőzik a megfelelési kényszer. Előfordulhat, hogy kellemetlen helyzeteket próbálsz megúszni, vagy másokkal szemben szeretnél előnybe kerülni.
A hazugság rombolja egy család életét, mert jelenlétében nem alakul ki a nyugodt környezet, és csökken az egymás iránti bizalom.
6. Bocsánatkérés hiánya
Az alázat nagy erény, hiánya a konfliktusok melegágya.
Előfordul, hogy a rossz hangulatod vetíted ki egy családtagodra, és ennek következtében megbántod őt. Jobb, ha minél előbb felelősséget vállalsz a tettedért, amely kiváltotta belőle a negatív érzéseket.
Minél előbb rendeződik a konfliktus, annál előbb helyreáll a család békéje.
7. Problémák elkendőzése
Attól, hogy nem beszélünk egy létező problémáról, azzal még nincs megoldva. A meg nem oldott problémák állandó feszültséget okoznak egy család életében.
Előfordulhat, hogy úgy tesznek a családtagok, mintha minden rendben lenne, pedig nem ez a valóság. A problémákat őszintén, és egymás szemébe nézve lehet megoldani, ehhez viszont bátorság és nyitottság is szükséges.
Hogyan javíthatóak a családi kapcsolatok?
Nincsen olyan a dolog a világban, ami javíthatatlan, így van ez a családi kapcsolatok esetében is. Ennek viszont előfeltétele a hajlandóság minden egyes családtag részéről.
Az írás további részében, tíz olyan jellemzőt sorolok fel számodra, amelyek fontosak a kiegyensúlyozott családi kapcsolatok kialakításához.
1. Őszinteség
Kimondom azt, ami bennem van.
Ilyenkor értik meg egymást valójában a családtagok. A belső érzések feltárása segít belelátni abba, hogy mi zajlik a másikban. Ez nagy mértékben csökkenti a félreértések kockázatát.
2. Elfogadás
Egy családban vannak közös szokások, hasonló álláspontok. Ugyanakkor a különbözőségek is megjelennek, ami teljesen természetes.
Egy egészséges családi légkörben jelen van a tolerancia, a családtagok biztosítják egymásnak az önmegvalósítás lehetőségét.
3. Nyitottság
Egy családon belül rendkívül fontos a nyitottság. Amikor nyitott valaki, meghallgatja a másikat, és tud tőle tanulni.
Mások felismerései, élettapasztalatai segíthetnek az egyes családtagoknak a problémájuk megoldásában.
4. Mély beszélgetések
Egymás megismerését, és a hatékony együttműködést is támogatják az eszmecserék egy családban. A mély beszélgetések ezek mellett közelebb hozzák egymáshoz a családtagokat, így erősödik a köztük lévő kötelék.
5. Folyamatos kommunikáció
Nem elég évente egyszer megbeszélni a család dolgait, mert a körülmények és a családtagok nézőpontjai is változhatnak. Ami egy évvel ezelőtt megfelelő volt a család számára, a jelen pillanatban lehet, hogy már nem az.
A kommunikációban a megfogalmazás, és az időzítés is fontos szerepet játszik. A jó szándék ellenére, egy rosszul megválasztott időpont, vagy egy helytelenül megfogalmazott mondat is okozhat kellemetlenségeket.
6. Odafigyelés
Egyszerű a képlet: teljes mértékben jelen vagy egy beszélgetésben, vagy máshol járnak a gondolataid. Ugyanis félig jelen lenni, félig odafigyelni a másikra nem lehetséges.
Mikor vagy igazán jelen? Mikor figyelsz valóban a családtagodra?
- a másikra nézel miközben beszél ;
- érdeklődsz kérdések feltevésével ;
- nem csak a történésekre vagy kíváncsi, hanem a másikban keletkezett érzésekre is ;
- fontos neked, hogy megértsd őt ;
- csak akkor adsz neki tanácsot, ha kéri.

7. Saját személyiség felvállalása
Támogató családi környezetben sokkal könnyebben tudod a saját személyiségedet felvállalni. Ez pedig abban is segít, hogy a külvilágban is könnyebben menjen ez a folyamat.
Lehet, hogy teljesen más szempontból tekintesz a világra, mint a családtagjaid. E miatt mégsem érnek téged hátrányok.
8. Felelősségvállalás
Egy családon belül hatással vagyunk egymásra, amikor az egyik családtag stresszes, az könnyen átragadhat a többiekre is. Éppen ezért felelősséggel tartozol a saját testi-lelki egyensúlyodért is.
A felelős családtag tudja, hogy az esetleges egyensúlytalansága hatással van az egész közösségre.
9. Tudatos energiabefektetés a békés családi környezetért
A békés, nyugodt családi környezet fenntartása folyamatos energiabefektetést igényel a családtagoktól. A család békéjét, ugyanúgy gondozni szükséges, mint egy virágoskertet.
Ehhez fontos a közös, mély beszélgetések megléte, illetve a családtagok törekvése a személyes lelki egyensúlyukra.
10. Egymás támogatása az önmegvalósításban
A család hátországként, és biztos pontként funkcionál, ha valóban betölti a szerepét.
Az egyes családtagok önmegvalósításában nagy szerepe van a családnak. Családi környezetben fel lehet töltődni, vagy szükség esetén lelki, anyagi támogatást kapni.
Vélemény, hozzászólás?