Mik a döntésképtelenség okai? Mi jellemez egy döntésképtelen embert? Hogyan lehet leküzdeni a döntésképtelenséget? Hogyan segíthetek én?
Mi jellemez egy döntésképtelen embert?
A döntésképtelen és a döntésképes ember előtt is két út áll.
A döntésképtelen ember viszont nem lép rá egyik útra sem, reménykedik abban, hogy a két út egyszer majd eggyé válik.
Jellemző rá a halogatás, nem tud a lehetőségek közül választani. A végletekig elhúzhatja a döntést, vagy olyan elhatározást hoz, amely később könnyen felülírható.
Előfordul, hogy nehezen döntesz, ezzel nincs is probléma, a gond akkor kezdődik, ha ez krónikussá válik.
A döntésképtelenség befészkelheti magát a hétköznapjaidba, és már nem csak az életed nagy döntéseinél nehezíti meg a boldogulásodat. Az apróbb dolgok esetén is visszavethet téged az előrehaladásban.

A döntésképtelenség az emberi lét bizonytalanságának el nem fogadásából származik. A döntésképtelen ember nem fogadja el azt, hogy az élet múlandó és a folyamatos változásról szól.
Az élet döntések sorozata, ha ezzel nem élsz összhangban az nagyon megnehezíti a fejlődésedet.
Más szempontból megközelítve, a döntésképtelenség rossz szokásként is értelmezhető, amely a belső félelmekből fakad.
Mik a döntésképtelenség okai? Miből fakad a probléma?
Sok esetben valamilyen trauma okozza a döntésképtelenséget. Lehetséges, hogy gyermekkorig szükséges visszamenni, a kiváltó ok felkutatásához.
1. Szorongás miatti döntésképtelenség
Amikor a döntésképtelen ember több választás elé kerül, könnyen szorongóvá válhat.
Kutatja a lehetséges megoldásokat, többször lefuttatja magában a várható következményeket. Aztán mégis halogatja a döntéseket, lehet, hogy nem is dönt, hanem egy helyben marad.
Az állapot, amelyből nem képes kimozdulni szorongóvá teszi.
Sőt, rosszabb esetben áthárítja a döntést másokra, ezzel kiszolgáltatja magát a külvilágnak. Ilyenkor már nem ő irányítja a saját életét, ennek egyenes következménye lesz a lelki válság.
2. Bizonytalanság miatti döntésképtelenség
A döntésképtelen ember nem hisz magában, e miatt bizonytalan. Az önbizalomhiánya miatt folytonos aggódás kínozhatja, amely rengeteg energiát felemészt.
Más esetben állandóan mások tanácsait kéri, mert nem hisz a saját erejében. Ez szintén kiszolgáltatottsághoz vezet, hiszen nincsenek önálló döntések.
3. Rossz döntéstől való félelem
Amikor döntesz, annak mindig van következménye. A lehetséges forgatókönyveket a végtelenségig lehetne elemezgetni, ez viszont felesleges energiapazarlás. A döntésképtelen ember hajlamos ebbe a csapdába belesétálni.
Attól fél, hogy nem tudja kezelni azokat a helyzeteket, amelyek rá várnak. Kedvezőtlen esetben, még rosszabb helyzetbe is kerül, mint előtte volt.
Ilyenkor az elme játssza azt, hogy olyan helyzeteket kreál, amelyek még meg sem történtek. A döntésképtelen ember ennek az elmejátéknak a hatása alá kerül, amely képes őt megbénítani.
Amennyiben nem mozdulsz egy helyzetből, elzárod a fejlődés lehetőségét önmagad elől.
Rossz döntés valójában nem létezik, csak döntés van, és következmény. Amikor egy döntésed miatt kellemetlen helyzetbe kerülsz, valójában újabb tapasztalatokat szerzel. Semmi sem tart örökké, a kényelmetlen szituációk sem.

4. Tökéletességre való törekvés
A tökéletességre való törekvés táptalajt ad a döntésképtelenségnek. Az adott személy azt érzi, hogy ő nem elég jó, valójában nem fogadja el a kevésbé előnyös tulajdonságait.
A külvilágban is a tökéletest szeretné látni, e miatt a váratlan szituációkkal nehezen küzd meg, mivel összeomlik a tökéletesnek hitt világa. Mindent kontroll alatt tartana, és folyamatos benne a belső elégedetlenség érzése.
A tökéletességre való törekvés, a mérgező szülő-gyermek kapcsolatokból is eredhet. Például az adott személy túl szigorú nevelést kapott, vagy teljesíthetetlen elvárásokkal találkozott.
E miatt felnőttkorában is magasak lesznek az elvárásai önmagával, és a környezetével szemben is.
Mi jellemez egy döntésképességgel rendelkező embert? Miben más ő?
A döntésképes ember szorongás nélkül, és viszonylag könnyen képes letenni a voksát egy döntés mellett. Érzi magában a belső erőt, és bízik a saját képességeiben.
1. Jó önismerettel rendelkezik
Aki ismeri önmagát, az tudja, hogy mi előnyős számára.
Az önmagát ismerő ember felvállalja a tulajdonságait legyen szó pozitívakról, vagy negatívakról. Irányítja az életét, a változást természetes folyamatnak tartja. Tudja, hogy az élet a döntések meghozataláról szól.
Jól el tudja magát helyezni a világban, megvan a saját ösvénye, amelyen halad előre. Ebből következik, hogy képes döntéseket hozni.
2. Van önbizalma
Az önbizalom előfeltétele az önismeret. Amikor tudom, hogy mi a jó nekem, nincsenek kétségek, ezért könnyebb meghozni a döntést.
Az önbizalommal teli ember képes döntést hozni, nem kételkedik magában. A döntés előtt maximum azon gondolkozik, hogy melyik lesz számára a legjobb opció.

3. Elfogadja, és tudja kezelni a bizonytalanság állapotát
Döntéshozatal előtt nem lehet biztosra tudni a döntés kimenetelét. A jó döntésképességgel rendelkező képes elviselni a bizonytalanság állapotát.
A bizonytalanságban benne van a hiba lehetősége is, ezzel is kalkulál a döntésképes ember.
Egy döntés előtt át lehet gondolni a lehetőségeket, és a teendőket. Amikor mindent megtesz a döntésképes ember az előkészületek során, tiszta lesz a lelkiismerete. E mellett elfogadja a saját korlátait, és tudja, hogy nem képes mindent irányítás alá vonni.
4. Nem törekszik mindenáron a tökéletességre
Aki nem törekszik a tökéletességre az jól felméri a saját teljesítőképességét, és nem hajtja túl magát. A munka és pihenés megfelelő arányát megtartja, és nem hajszolja a tökéletesség illúzióját.
Aki soha nem elégedett magával, az sohasem lesz boldog.
Nem lehet tökéletes semmi, ezt jól tudja a döntésképes ember. Ebből fakad, hogy könnyebben elfogadja a saját hibáit, és hamarabb túllép a kudarcokon.
5. Elfogadja a realitásokat
A döntésképes ember elfogadja a jelenlegi életét, és abból igyekszik kihozni a maximumot. Nem zavarja őt a várakozás, tudja, hogy a sikerhez, a célok eléréshez időre van szükség.
Jól fel tudja mérni a saját lehetőségeit, nem irreálisak az elvárásai önmagával szemben, ezért nem is érik majd csalódások.
6. Vannak jól meghatározott céljai
A siker egyik titka a jól meghatározott cél, ennek eléréséhez folyamatos döntések szükségesek.
A döntésképes ember bízik magában, mer változtatni az életén. A céljai elérhetők, illetve időben jól meghatározottak. Tudja, hogy a döntései adnak felhatalmazást a céljai megvalósulásának.
Leküzdhető-e a döntésképtelenség?
Természetesen leküzdhető, viszont kitartó, és kemény munka szükséges hozzá. Először is a kiváltó okokat szükséges felkutatni, akár egy szakember segítségét is kérve.
A döntésképtelenség megszüntetéséhez fontos önmagad megismerése, illetve a benned futó mérgező programok átírása.
A döntésképtelenség egy rossz szokás, felülírásához rengeteg gyakorlás szükséges.
Nézzünk meg néhány gyakorlati tanácsot, amelyek segítenek ebben!
Tippek a döntésképtelenség leküzdéséhez
- Ne a tökéletesre, hanem az optimálisra törekedj, arra az opcióra, ami már elégedettséggel tölt el!
- Fogadd el, hogy nem tudsz tökéletes döntést hozni!
- Gyakorold magát a döntést, ez által rengeteg időt és energiát spórolsz meg a felesleges aggódástól! Először érdemes kisebb dolgokkal kezdeni.
- Állíts fel magadban egy fontossági sorrendet a céljaid tekintetében!
- Kezdj el figyelni önmagadra, és a belső hangodra a külvilág helyett!

Hogyan segíthetek neked ebben én az asztrológia segítségével?
A személyes horoszkópod rámutat arra, hogy melyek az azok a képességek, tehetségek, és stratégiák, amik segítenek neked az előrelépésben. Ez mindenkinél más, hiszen nincs két egyforma életút.
Az elemzések célja az, hogy jobban megismerd a saját képességeidet. A tudata annak, hogy van mihez nyúlnod, nagy segítség. Amikor tudod, hogy van miből meríteni, egy döntést is könnyebb lesz meghozni.
Az asztrológia nagy előnye más önfejlesztő módszerekkel szemben, hogy lehet vele tendenciákat előrejelezni. Itt hangsúlyozom, hogy nem konkrét, jövőben bekövetkező szituációkra gondolok.
Egy asztrológiai elemzés a megfelelő időpont kiválasztásában is tud segíteni.
Mindennek megvan a maga ideje, egy elkapkodott döntés nehézségeket is okozhat. Sok múlik az időzítésen, a döntések apró pillanatok, mégis ezek alkotják az élet egészét.
Önmagad ismerete a szilárd támasz, ahhoz, hogy merj dönteni. Amikor bízol magadban, és hallgatsz a belső hangodra a lehető legjobb döntést fogod meghozni.
Vélemény, hozzászólás?