Mitől félünk? Miért van bennünk félelem? Miért jó szembenézni a félelmeinkkel? Hogyan lehetséges a félelem leküzdése? Hogyan csináljuk?
A félelem témája szerteágazó, számtalan dolog lehet a félelem tárgya. Előfordulhatnak olyan helyzetek is, amikor a félelemnek nincs pontosan megnevezhető tárgya, ezt nevezzük szorongásnak.
A félelem leküzdése mégis lehetséges a tudatos gondolkodás segítségével, amely elvezet a szeretet irányába. Alapvetően kétféle alapérzés van: a félelem és a szeretet. Minden egyes további érzelem ezekből indul ki.
Mi a félelem?
A félelem egy érzet, amelyet az elme az emberi élet alapvető bizonytalanságából fakadóan hoz létre.
A félelemnek két fajtája van, a konkrét félelem, és a tárgytalan félelem.
A konkrét félelemnek van tárgya, pontosan megnevezhető mitől fél az adott személy.
A tárgytalan félelmet másképpen szorongásnak is nevezik. Ebben az esetben nem határozható meg pontosan a félelem tárgya.
Miért alakul ki bennünk a félelem?
A félelem kialakulása során, az elme olyan lehetséges veszteséget, hátrányt jelez, ami a boldogulásodat veszélyezteti valamilyen formában. A bizonytalanság érzése nagyban hozzájárul a félelem kialakulásához.
A következők okokra lehet visszavezetni a bizonytalanság érzését:
- nincs biztos pont az életben,
- kicsúszik a kezeidből az irányítás,
- nem minden a saját akaratodtól függ.
Az egész emberi létet körüllengi a bizonytalanság, ugyanis minden múlandó. Sok esetben az emberek ebbe nehezen gondolnak bele, és nem is szeretnének szembenézni a bizonytalansággal.
A tárgytalan félelem mögött az emberi lét bizonytalansága áll, valójában a konkrét félelmeknek is ez az oka.
Mi a megoldás a bizonytalanság érzésének kezelésére?
Az önmagadba és az életbe vetett hited erősítése. Az életben a változás ami állandó, a létezés pedig örök.
Miért nehéz, de szükséges a félelem leküzdése?
Azért nehéz a félelem leküzdése, mert kénytelen vagy szembenézni a valósággal. Ha alaposan megvizsgálod az életed törvényszerűségeit, azt fogod tapasztalni: az a biztos, hogy semmi sem biztos.
Az életben nincsen olyan dolog, amire azt lehet mondani, hogy egészen biztosan be fog következni. Amikor nekilátsz megvalósítani a céljaidat, nincsen garantálva, hogy el is éred azokat. A kudarc lehetősége mindig ott lebeg, és előfordulhatnak olyan helyzetek is, amikor nem minden az akaratod szerint történik majd.
A bizonytalanság érzése teszi nehézzé a félelem leküzdését.
Mi történhet akkor, ha nem küzdöd le a félelmeidet?
- Azt fogod érezni, hogy mindentől védened kell magad. Egyre több veszélyt látsz a külvilágban, erre hangolódsz rá.
- Lehangoltság, kedvetlenség lesz úrrá rajtad. A félelem hosszú távon legyengít, egy idő után felőrli az energiáidat.
- Indulatossá, feszültté válsz. A félelmek indulatossá is tehetnek, szeretnéd kiharcolni az önérvényesítést, például azzal, hogy lenyomsz másokat. Valójában védekezni próbálsz, fizikailag vagy verbálisan.
- A tehetetlenséget fogod érezni. Ezt akkor tapasztalod, ha nincsenek megoldásaid, terveid, arra, hogyan hárítsd el azt a helyzetet, amit az elméd veszélyesnek ítélt.
- A gondolataid kaotikussá, csapongóvá válnak. Amikor félsz, nem vagy képes olyan magas szinten gondolkodni és teljesíteni, mint ahogy tudnál.
- Eltűnik a magabiztosság az életedből. Egyre kevésbé bízol a saját képességeidben.
- Kudarckerülővé válsz. A félelmek hatására egy idő után kialakul a kudarckerülés. Megtanulod, hogy “nekem úgysem sikerül”, aztán bármilyen apró helyzet menekülésre késztethet téged.
- Tartasz mások kritikájától. “Mit szól majd a külvilág?” Azért nem cselekszel, mert tartasz mások reakcióitól.
- Megjelenik az irigység az életedben. Az irigység lényege: másoknak van valamije, ami nekem nincsen. Attól félsz, hogy amit a másik meg tudott csinálni, arra te nem vagy képes, e miatt hátrányosnak érzed a helyzeted.
- Illúziókba ringatod magad. Ha túlságosan sokáig áll fenn a félelem, a valóság megtapasztalása túlzottan fájdalmas lehet. Ilyen esetben az illúziók világa biztos menekülési útvonalat jelenthet, ide tartozik az összes függőség.
- Nem a saját életedet éled. Ha félsz, biztosan nem a saját életedet éled. Nem mered megragadni a lehetőségeket, a tartós félelem állapota elvágja az önmegvalósítás esélyét, és a komfortzónán belül tart téged.
Az előbb felsorolt dolgok kialakulhatnak, ha a félelem tartósan befészkelte magát az életedbe. Ezért nagyon fontos a félelem leküzdése.
Az írás további részében a félelem leküzdésének lehetséges megoldásait ismertetem számodra.

Milyen fázisai vannak a félelem leküzdésének?
A félelem leküzdése, akkor lesz igazán hatékony, ha végighaladsz a következő fázisokon.
1. A felismerés és szembenézés fázisa
Fontos felismerni azt, hogy a félelmet önmagadban te hoztad létre. Ebből következik, hogy te is tudod azt megszüntetni.
Minél inkább elfordulsz a félelmeidtől, annál erősebbé válnak benned. A félelmekkel való szembenézés lényeges, mert maguktól nem fognak eltűnni.
2. A realizálás fázisa
Meghatározod, hogy pontosan mitől félsz. Ajánlott leírni és osztályozni a félelmeket a gyengéktől az erős félelmekig.
3. A célkitűzés fázisa
Ebben a fázisban kitűzöd azt a stratégiát, amivel legyőzöd a félelmeidet. A stratégiát úgy érdemes felállítani, hogy fokról-fokra haladj a gyengébb félelmek legyőzésétől, az erős félelmek leküzdése felé.
Eldöntöd azt is, hogyan szeretnéd érezni magad miután elmúltak a félelmeid. Lényeges, hogy ezek a célkitűzések pontosan legyenek megfogalmazva, és írd is le őket!
4. A hit erősítés fázisa
Csak akkor lesz sikeres a félelem leküzdése, ha erősíted az önmagadba és az életbe vetett hitedet.
Ebben a fázisban a következőket ajánlott tudatosítani!
“Én is tudok részesülni az élet ajándékaiból!”
“Mindig van holnap, minden időszakos az életben!”
“Képes vagyok megküzdeni, bármilyen nehéz helyezettel!”
“Az életben a változás ami állandó, a létezésem viszont örök!”
5. A döntés fázisa
Ebben a szakaszban eldöntöd, hogy megvalósítod a felállított stratégiát. Ez felébreszti benned a lelkesedést, aztán hozzá is láthatsz a cselekvéshez.
6. A cselekvés fázisa
Ha az előző fázisokon túl vagy, akkor jöhet a cselekvés! A célkitűzés fázisával összhangban, a kisebb félelmektől, a nagyobb félelmek felé haladj!
A kisebb félelmek legyőzése sikerélményt ad majd, ami egyre nagyobb önbizalommal vértez fel téged. Amikor pedig odaérsz a legnagyobb félelmed elé, már nem is fog óriási falatnak tűnni.
Hogyan lehetséges a félelem leküzdése?
A félelmeknek rengeteg formája lehet. Az írás ezen részében általánosságban adok számodra tizenegy olyan tippet, amelyek segítenek a félelmeid leküzdésében.
1. Ha tudod, hogy pontosan mitől félsz
Írd le, hogy mitől félsz!
Legyenek megfogalmazva a problémák! Ez abban segít, hogy rájöjj, melyik félelem súlyos számodra, és melyik kevésbé az.
Osztályozd a félelmeidet, készíts belőlük egy listát! Írd fel egy papírra a félelmeidet a legkönnyebben leküzdhetőtől, a legnehezebben leküzdhető felé haladva!
2. Ha megvizsgálod reálisak-e a félelmeid
Az előző pont alapján leírt félelmeidet vizsgáld át alaposan! Mindegyik félelemnél tedd fel magadnak a következő kérdéseket!
- Van-e lehetőségem megelőzni a veszély bekövetkeztét?
- Van-e lehetőségem elhárítani az esetleges veszteségeket?
- Ha bekövetkezik, amitől félek, hogyan tudok belőle kijönni?
- Bekövetkezhet-e egyáltalán, amitől félek?
Miután végiggondoltad ezeket a kérdéseket, könnyen lehet, hogy a papírra vetett félelmeid közül néhány már nem is tűnik legyőzhetetlennek.
A jó hír az, hogy a félelmeid jelentős része a valóságban be sem következik. Cseréld le az irracionális gondolataidat racionális gondolatokra! Sokat fog segíteni, ha higgadtan megvizsgálod a félelmeidet.
3. Ha elfogadod ezt az érzést
Ha beismered önmagadnak, hogy jelen pillanatban félsz, az automatikusan bátorságot ad számodra! Amikor szembenézel a félelmeiddel, már megtetted az első lépést a megoldás felé.
Minél jobban elnyomod a félelmeidet, és a zavaró gondolataidat, azok annál erősebbek lesznek. A félelmek elnyomása nem oldja meg a problémát, ettől még a mélyben ott fognak dolgozni benned.
4. Ha mersz segítséget kérni
Elfogadni, hogy szükséged van a segítségre, olykor nehéz dolog, mert kiszolgáltatottnak érezheted magad.
Sok esetben a büszkeség áll a segítségkérés útjában. Ez elzárhat rengeteg lehetőséget, pedig a megoldás kulcsa ott van másoknál.
Azért ajánlott egy segítőtől tanácsokat kérni, mert más nézőpontból tekint rá az életedre. Ő felülről képes ránézni a problémádra, mert nincs benne az életedben. Te az életed főszereplője vagy, és sokkal nehezebb ebből a pozícióból a félelmed valós gyökerét, és annak megoldását megtalálni.
5. Ha felkészíted magad a félelmet kiváltó helyzet megtapasztalására
Ki lesz az erősebb, a félelem vagy én?
Érdemes gondolatban, és lelkileg is felkészülni, mielőtt a gyakorlatban is szembenézel a kihívással. A vizualizáció ebben segít. Képzeld el, ahogy legyőződ a régóta kínzó félelmedet!
Ha pedig kézzelfogható a félelmed, akkor olvass, tájékozódj, kérdezz minél többet róla! Ezzel folyamatosan szembenézel a problémáddal, minél többször találkozol a félelmeddel, annál inkább csökken a rá adott válaszreakciód intenzitása.
6. Ha fokozatosan haladsz
Fontos a megfelelő célkitűzés, reálisan elérhető célokat tűzz ki! Ha nincs összhangban az elképzelt, ideális éned, azzal, amilyennek látod magad most, az csak fokozza a szorongásod.
Amikor túl magasra teszed a lécet, lehetetlennek fogod érezni bizonyos félelmeid legyőzését. Akkor fogsz jól haladni, ha megfelelően fogalmazol meg részcélokat.
A kevésbé súlyos félelmek felől haladj, a súlyos félelmek felé! A kisebb problémák megoldása sikerélményt ad, és a felismerését annak, hogy képes vagy olyan dolgokat megoldani, amik nagyon félelmetesnek tűntek.
A sok kis sikerélmény növeli az önbizalmat, majd fokról-fokra haladva el lehet érni a nagy félelmek legyőzését is.
7. Ha rendszeresen meditálsz, relaxálsz
A meditáció, a relaxáció, vagy a légzőgyakorlatok abban segítenek, hogy visszatérj a jelenbe, és lecsendesítsd az elméd.
Ezek a gyakorlatok oldják a stresszt, enyhítik a szorongást, rövid távon is érezhető hatásuk van. Ha szembe találkozol egy félelmet keltő helyzettel, vagy tudod, hogy nem kerülheted el, érdemes elővenni ezeket a technikákat.
A félelem az elméből ered, ezek a gyakorlatok pedig pontosan az elme lecsendesítését célozzák meg. Segítségükkel egyszerűbbé válik a félelmek leküzdése.
8. Ha tudatosan szelektálod a félelemkeltő tartalmakat az életedből
Minden hatással van rád, a rendszeres médiafogyasztók úgy kezdik el látni a világot, ahogyan a média arról tudósít nekik.
Ha például egy híradóban túlnyomó többségben vannak a negatív hírek, akkor az adott fogyasztó is hajlamosabb sokkal félelmetesebbnek látni a világot, mint amilyen valójában.
A saját felelősséged az, hogy mit engedsz be a világodba. Amin a fókuszod van, az nagyra nő az életedben.
9. Ha lehetőségként tekintesz a félelmeid legyőzésére
Mi a legkellemetlenebb, ami történhet? Mitől félsz leginkább?
Sok esetben azért nem indulsz el a félelmeid legyőzése felé, mert tartasz a kudarctól. Tekints más nézőpontból a kudarcra!
A kudarc csak egy eredmény. Veszteségből lehet nyereséget is csinálni!
10. Ha elkezdesz hinni önmagadban és az élet szépségében
Az életbe vetett bizalom és hit segítségével tudod megtenni a legnagyobb lépést a félelem leküzdése felé.
Ez annak a hite, hogy bárki részesülhet az élet által adott ajándékból, lehet részed áldásban, bőségben, jólétben.
Ez a fajta hit egyet jelent a Teremtőbe, az Istenbe, az Univerzumba vetett hittel. Mindegy, hogyan hívod ezt a dolgot, foglalkozol-e vallással, vagy sem. Ez a lehetőség bárki számára elérhető.
A bizonytalanságra az a legjobb gyógyszer, ha hiszel abban, hogy felül tudsz kerekedni a félelmeiden, és az isteni gondviselés is a segítségedre lesz szükség esetén.
11. Ha cselekszel, és szembenézel a félelmeiddel
A cselekvés lesz, ami elhozza számodra a félelmeid sikeres és hatékony leküzdését. Az előzőekben felsorolt tíz tipp a felkészülést jelenti a cselekvésre.
Amikor aktívvá válsz, cselekszel, felismered magadban az erőt, hogy gyakorlatilag bármilyen helyzetet le tudsz küzdeni. Az, ami félelmetesnek tűnt, egyszer csak összezsugorodik, és könnyedén átlépsz rajta.
Azt cselekedd, ami összhangban van a legbelső vágyaiddal! Ha így teszel, akkor növekedni fog az önbecsülésed, és rálépsz az önmegvalósítás útjára.

El tud-e múlni teljesen a félelemérzet?
Tudatos gondolkodással enyhíthető és el is mulasztható a félelem. A félelemre a legjobb gyógyszer a szeretet tud lenni.
A szeretet érzésének hiánya a veszteségtől való félelemből adódik. Ilyenkor attól félsz, hogy a másik ember elvesz tőled valamit, e miatt pedig hátrányba kerülsz vele szemben.
A szeretet az élet működésének az elfogadását is jelenti. Elfogadod azt, hogy az élet a folyamatos változásról szól és nem tudsz mindent az akaratod szerint irányítani. Amikor ebben az elfogadásban cselekszel, akkor minden tevékenységedet át fogja hatni az öröm, és az elégedettség érzése.
Ha éled a szeretetet, akkor a félelem automatikusan elmúlik.
Ugyanakkor a szeretet is egy állapot, amelyet gondozni, ápolni szükséges, mert ismét vissza lehet csúszni a félelem állapotába.
Milyen jótékony hatásai vannak annak, ha szembenézel velük és leküzdöd félelmeidet?
- Növekszik benned a biztonságérzet. Amikor elkezdesz másképpen gondolkozni a félelmeidről, leküzdöd azokat, automatikusan növekszik benned a biztonságérzet.
- Átéled az öröm és a felszabadultság érzését. Ha nincs benned félelem automatikusan megjelenik az öröm és a felszabadultság az életedben.
- Letisztul a gondolkodásod. A félelem képes megbénítani az embert, ha megszűnik, akkor sokkal egyszerűbb átlátni az életed összefüggéseit, és előnyös döntéseket hozni.
- Mersz cselekedni. A félelem béklyói megkötik a kezeidet, ha kiszabadulsz ezek alól sokkal kezdeményezőbbé válsz.
- Szembenézel a kudarc lehetőségével. Az életben két dolog lehetséges: vagy sikerül valami, vagy nem. Igazán akkor hozol bátor döntéseket az életedben, ha elfogadod a kudarc lehetőségét, de mindent megteszel azért, hogy elkerüld azt.
- Növekszik az önbecsülésed. A félelem leküzdése, bármiről legyen szó, egy kihívás teljesítése. Minél több kihívást teljesítesz, annál inkább növekszik az önbecsülésed.
- Kinyílik előtted a világ. A félelem beszűkít, ha elmúlik, akkor kinyílik előtted a világ.
- Meg tudod élni az emberi kapcsolataidban az intimitást. A félelem leküzdése lehetőséget ad arra, hogy igazán mély emberi kapcsolataid lehessenek. Amikor nincs benned félelem, fel mered vállalni a gyengeségeidet is a másik ember előtt.
- Őszinte életet tudsz élni. A félelem hiányában nem szükséges megjátszanod magad a hétköznapokban. Ráérzel arra, hogy lényegtelen mit gondolnak rólad mások, a fontos az, hogy te mit érzel belül.
- Ki tudod hozni magadból a legtöbbet. A félelem leküzdése lehetőséget biztosít arra, hogy felszínre hozd a benned rejlő tehetséget, képességeket.
- Megvalósítod önmagad, és éled a szeretetet. Mindannyian céllal születünk, amikor azt az életet éled, amiért ide születtél, azzal megvalósítod önmagad. Az önmegvalósítás pedig automatikusan generálja a szeretetet.
Vélemény, hozzászólás?