Mit jelent a lelki béke? Miért fontos törődni vele, milyen előnyei vannak ennek? Milyen úton kell végigmenned a lelki béke megtalálásához?
Lelki béke. Minden ember ezt keresi az élete során, azt az állapotot ahol nyugalmat lelhet. Amikor megállsz egy pillanatra a nagy rohanásban, majd körülnézel, kevés helyen tapasztalhatsz valódi békességet.
Miért nem találja meg a 21. század embere a lelki békét? Hol téved el? Lehet, hogy nem is keresi? Vagy rossz helyen keresi? Ebben a cikkben, ezekre a kérdésekre válaszolok neked.
Mi a lelki béke?
A lelki béke azt jelenti, hogy megéled, és elfogadod azt, aki vagy, a jelen pillanatban.
Ez kialakítja a megelégedettség állapotát, majd ennek következtében létrejön a nyugalom. A megelégedettség állapotában nem hiányzik semmi, a dolgok jók, úgy ahogy vannak. Önmagadra is úgy tekintesz, hogy rendben vagy.
Nem a hiányon van a fókuszod, hanem azon, amid van. Ez a megbecsülés állapota, amikor értékeled a már meglévő tapasztalataidat, körülményeidet.
Amikor létrejön a lelki béke, sokkal könnyebb tartanod a fókuszt, a külvilág történései már kevésbé fognak kibillenteni az egyensúlyi állapotodból.
Egyszerűnek hangzik, ugye? Valójában nehéz feladat elérni a lelki béke állapotát. Kitartó munka szükséges hozzá, illetve jó, ha tudod milyen útvonalon vagy képes elérni a saját lelki békédet.
A lelki béke minden ember vágya, viszont mindenki más útvonalon tudja elérni.
Természetesen vannak törvényszerűségek, amelyek általánosságban mindenkire igazak. Önmagad elfogadása, önmagad ismerete, vagy a dolgokhoz való ragaszkodás megszüntetése nélkül, nem jön el az életedbe a lelki béke. Ezeket senki sem tudja megkerülni.
Miért fontos a lelki béke megtalálása?
A lelki béke a nyugalmat, és a megelégedettséget hozza el az életedbe. Ennek hiánya nagyban megnehezíti a minőségi élet kialakítását.
Az alábbi példákkal érzékeltetni szeretném, hogy a lelki béke hiánya mennyire megnehezíti a mindennapjaidat.
Ezen példák közül van, amelyik jellemző a jelen életedre? Amennyiben igen, akkor a jó hírem az, hogy tudsz ezen változtatni.
Képzeld, a saját életemben mindegyiket megtapasztaltam már! Aztán sikerült változtatnom, és fejlődnöm.
Igazán a jelenben lennem a mai napig nem könnyű feladat. A tökéletességre való törekvésem előfordul, hogy még megnehezíti a hétköznapjaimat. Éppen ezért gyakorlok, törekszem a tőlem telhető legjobbra, hogy minél szilárdabb legyen a saját lelki békém.
Mi történik, ha nem éled a lelki béke állapotát?
- Folyamatos belső zaklatottságban élsz. Rendkívül idegőrlő állapot, gyakorlatilag egész nap ott van a lelkedben a zaklatottság, egy szüntelen hiányérzet. Ideig-óráig el lehet nyomni, ezt az érzést, de újra és újra felbukkan.
- Aggódás szövi át a mindennapjaidat. Az aggodalmaskodás rengeteg energiádat elviszi. Az elméd olyan élethelyzeteket gyárt le számodra, amelyek még meg sem történtek.
- Nem vagy a jelenben. Az előbb említett aggódás a jövődre kivetített félelmeidből keletkezik. A gondolataid a múltba is elkalandozhatnak, például rágódhatsz a régebben meghozott döntéseiden.
- Mindent kontrollálni szeretnél. Fogadd el, hogy vannak dolgok, amelyekre nincsen ráhatásod. Arra koncentrálj inkább, amelyen tudsz változtatni. Az élet viszont produkál váratlan helyzeteket, ami nagyon megnehezítheti egy irányító személyiség hétköznapjait.
- A tökéletességet hajszolod, állandóan ostorozod magad. Ilyenkor nem vagy elfogadásban, mindenben találsz valami hibát. Van egy rossz hírem, az állandó hibakeresés a végtelenségig folytatható.
- Nem értékeled az élet apró dolgait. A hála nincs jelen az életedben, nem értékeled azt ami körülvesz téged. A tetőt a fejed felett, az ételt az asztalodon, a napsütéses időjárást, a simogató szellőt, és még sorolhatnám.
- A külvilágban keresed a megoldásokat. Lehet, hogy az anyagi dolgokon keresztül próbálod betölteni az űrt, amit érzel legbelül. A vásárlás, és a nyaralás is ad pillanatnyi örömöket, a hiányérzet viszont előbb-utóbb újra fel fog bukkanni.
- A külvilágot okolod a helyzetért, amelyben vagy. Ez a felelősség áthárítása, valójában a te döntéseid következménye az a szituáció, amiben nem érzed jól magad. A változtatás is a te kezedben van.
- Elnyomod a belső feszültségedet. Ez rengeteg formában megjelenthet: alkoholfogyasztás, dohányzás, vásárlási kényszer, túlzott evés, túlzott munka, tisztaságmánia, állandó zaj, mindig csinálsz valamit.
- Könnyen kibillensz az érzelmi egyensúlyból. Teljesen természetes, ha egy nehéz helyzet érzelmileg megterhel. Az viszont már nem, ha az érzelmi kilengések a nap nagy részében ott vannak benned.
A lelki béke azért fontos, hogy a hétköznapjaidban létrejöjjön a nyugalom, és a megelégedettség állapota.
Milyen pozitív hatásai vannak, ha rendben vagy saját magaddal?
A lelki béke kihat a léted összes területére, megváltoznak a gondolataidat, a kisugárzásod, és az életre is más nézőpontból tekintesz ebben az állapotban.
A teljesség igénye nélkül felsorolok számodra néhány olyan pozitív hatást, amelyek a lelki békéd megtalálása után jönnek létre.
- Létrejön a belső nyugalom állapota. Amikor ezt éled nem vagy függésben. A külvilág véleményéből azt engeded be, amit építő jellegűnek találsz.
- A jelen pillanatban élsz. Nem rágódsz a múlton, és nem agyalsz a jövőn. Arra a koncentrálsz, amit éppen csinálsz, és azt tapasztalod, hogy sokkal hatékonyabb vagy.
- Türelmessé válsz. Elfogadásban vagy, nem erőlteted a dolgokat. Nem hamarkodod el a döntéseidet, tudod, hogy mindennek eljön az ideje.
- Kevesebb a konfliktusod. Megérted azt, hogy rengeteg felesleges szócsatát el lehet kerülni. Megvéded magad, ha indokolt, viszont már nem mész bele erőből a vitákba. Tudod, hogy szükségtelen bizonygatnod a meglátásaidat.
- Érzelmi szinten stabil vagy. Kevésbé lesznek szélsőségesek az érzelmi kilengéseid. Egyszerűbb önuralmat gyakorolnod.
- Törekedsz az egyszerűségre. Rájössz, hogy nem attól lesz tartalmas az életed, ha tele van a naptárad programokkal. Az átláthatóság rengeteg felesleges bonyodalomtól szabadít meg.
- Már nem ragaszkodsz. Elfogadod, hogy az élet múlandó. Amikor érzed, hogy már nem szolgál téged egy tárgy, vagy egy élethelyzet el tudod engedni. Képes leszel adni.
- Hiszel önmagadban. Bízol magadban, és a képességeidben. Ebből fakadóan mersz dönteni, lépsz, ha szükségét érzed.
- Értékeled amid van. Hálás vagy, azért amit eddig elértél az életben. A hála megélése megváltoztatja a gondolkodásodat, arra fókuszálsz, amiből építeni tudod önmagadat.
- Létrejön a megelégedettség érzése. A hálából és az elfogadásból ered ez az érzés. Elmúlik a hiány érzése, értékeled a saját képességeidet, és a megszerezett tapasztalataidat.
- Létrejön a lazaság, és a könnyed cselekvés. Nem ragaszkodsz foggal-körömmel az irányításhoz. A váratlan helyzetekhez képes vagy alkalmazkodni.
- Nyitott és befogadó vagy. Folyamatosan dolgozol a lelki békéd fenntartásán. Nyitott vagy, mert tudod, hogy mindenkitől lehet tanulni. A hasznos tanácsokat beépíted az életedbe, ha szükségét érzed.
Tippek a lelki béke eléréséhez
A cikk ezen részében bemutatok neked tizenegy tippet, amelyek közelebb vezetnek téged a lelki béke eléréséhez.
1. Fogadd el önmagadat, úgy ahogy vagy
Önmagad elfogadása mindig a belső világodban zajlik. Amikor nem fogadod el önmagadat, folyamatosan vívódásban vagy. Ez a folyamat nagyon sok energiát vesz el tőled.
Ezért a szükségtelen agyalás helyett fogadd el azt, aki éppen vagy. Joggal merülhet fel a kérdés: hogyan tudod ezt véghezvinni? Nézz bele a saját tükrödbe! Ilyenkor közel kerülsz a nehezen elfogadható részeidhez, ez olykor fájó szembesülés lehet.
Önmagad elfogadása feltételezi az önismeretet, ekkor felvállalod a hiányosságaidat, és a pozitív dolgaidat is.
A lelki béke akkor tud eljönni az életedbe, ha tudatosítod és elfogadod a hiányosságaidat. Amikor ez megvan, tegyél meg minden tőled telhetőt a saját fejlődésed érdekében.

2. Fogadd el, hogy nem lehetsz tökéletes
Minden döntésben ott van a tévedés lehetősége. Mi történik, ha tévedsz? Valójában új tapasztalatokkal gazdagodsz, most már tudod, hogy merre nem érdemes indulnod.
A tökéletesség hajszolása közben elfelejtkezel önmagadról. A külvilágra figyelsz, és folyamatosan másokhoz hasonlítod magadat.
Megfelelési kényszerben vagy, szűk keretek között mozogsz, mindig jónak kell lenned. Ezt az állapotot a végletekig lehet fokozni, ha így cselekszel nem költözik nyugalom a lelkedbe.
Tévedni emberi dolog, engedd meg magadnak a hibázást, és a lazítást is.

3. Becsüld meg azt, amid van
A fogyasztói társadalom örökös versenyéből nehezen lát ki a 21. századi ember, a hála kiveszett a mindennapokból. Elfelejted értékelni a tetőt a fejed felett, az ételt az asztalodon, egy kedves mosolyt az utcán, vagy az addig begyűjtött értékes élettapasztalataidat.
Azért felejtesz el hálás lenni, mert minden megoldást a külvilágban keresel. Amikor megállsz egy pillanatra, akkor döbbensz rá, hogy mennyi belső értéked van.
Hogyan tudod felfedezni a saját belső értékeidet? Hogyan tudod megbecsülni a képességeidet, a boldogulásodat segítő életkörülményeket? Érdemes lehet hálanaplót vezetned, írd le minden nap, hogy miért lehetsz hálás.
A hála átalakítja a szemléletmódodat, a hiány helyett a meglévő értékeidre fókuszálsz majd. A gondolataidnak teremtő ereje van, egy idő után automatikussá válik benned a hála érzése.

4. Ne ragaszkodj
A ragaszkodás bekorlátoz, görcsössé tesz, ilyenkor falakat emelsz magad köré. Amikor eltervezel valamit, és nem úgy sikerült, ahogyan azt gondoltad, két lehetőség áll előtted. Elfogadod a helyzetet, vagy csalódott leszel.
A csalódás akkor jön létre, ha ragaszkodsz az elképzeléseidhez.
Tárgyakhoz is lehet ragaszkodni, ekkor az adott eszközt önmagad részeként éled meg, érzelmileg kötődsz hozzá. Ez egy téves felfogás, a tárgyak múlandóak, semmi sem a tiéd, valójában csak kölcsönben vannak nálad.
Tekints a tárgyakra, úgy, hogy azok érted vannak, téged szolgálnak, a boldogulásodat segítik elő. A fogyasztói társadalom már bizonyította, hogy nem a tárgyak felhalmozásától leszel boldog.
Egy vásárlás, csak múlandó látszatörömöt nyújt számodra.
Az élet egy folyamatos áramlás, a ragaszkodásod megakasztja ezt a folyamatot. Ezért gyakorold az elengedést, ha már nem szolgál egy tárgy, vagy egy élethelyzet.

5. Élj a jelen pillanatban
Ez kulcsfontosságú a lelki béke eléréséhez. Amikor a jelenben vagy elfogadod a múltadat, nem rágódsz rajta. A jövőn sem gondolkozol, nem ábrándozol.
Félre ne érts, ez nem azt jelenti, hogy ne legyenek jövőbeli terveid. A jövődet viszont a jelenben építed, ezért fontos fenntartanod a fókuszt. Összpontosíts arra, amit éppen csinálsz, merülj el benne. Ekkor azt tapasztalod majd, hogy jobban haladsz, hatékonyabb vagy.
Mi az ami eltéríthet a jelen pillanatból? A gondolataid, és az érzelmeid. Ezért fontos uralni ezeket, jó módszer erre a relaxáció, és a meditáció. A cikk további részében még lesz szó ezekről a technikákról.
A jelenben lenni azt jelenti, hogy cselekszel, energiát fektetsz be aggodalom nélkül. Nem félsz a következményektől, bízol magadban, csak teszed a dolgodat.
Valójában csak a jelen pillanat létezik, amikor erre fókuszálsz ezt meg tudod érezni.

6. Erősítsd az önmagadba vetett hitedet
A kétség nagyban megnehezíti a hétköznapjaidat, ennek ellenszere az önmagadba vetetett hited. A hit egy belső erő, a céljaid eléréséhez szükséged van rá.
A mai ember nagyrészt racionálisan gondolkozik, ez nagyban elősegíti a kétségei kialakulását. Rengeteg nézőpontot felsorol, hogy miért nem érdemes belevágni egy kockázatokkal járó új projektbe. Ennek következtében gyakran elmarad a cselekvés, és a sikerélmény is.
Valójában egyetlen mód van a hited fejlesztésére, ezek a saját sikerélményeid. A kihívásokon keresztül erősödik a hited.
Amikor igazán hiszel valamiben az meg fog valósulni, és a fizikai valóságban is megjelenik. Aztán újabb célokat tűzöl ki magad elé, és újra megteremted az elképzeléseidet.
A hited ezeken a kihívásokon keresztül erősödik, később már az esetleges kudarcok sem fognak megrendíteni. A hit a belső erőd alapja, ami fontos a lelki békéd megteremtésében.

7. Ismerd meg önmagad
Ennek az alcímnek ezt a címet is adhattam volna: találd meg a saját utadat.
Önismeret nélkül könnyű eltévedni, ilyenkor a benned rejlő képességek kihasználatlanul maradnak, nem a megfelelő irányba indulsz el. Érzed, hogy valami nincs a helyén.
Futod a köröket, nagyon hasonló életszituációkba kerülsz. Amíg nem vagy az utadon, a lelked mélyén ott lesz az elégedetlenség, nem érzed kereknek az életedet, valami mindig hiányzik majd. Lehet, hogy nem jó helyen keresel? Vagy csak egy apró változtatás szükséges?
Önmagad megismerésében sokat segíthetnek a különböző önismereti módszerek, mint például az asztrológia. Egy asztrológiai elemzés célja, önmagad és a benned rejlő képességek megismerése, a saját utad megtalálása.
Egy asztrológus a kezedbe ad egy térképet, amely téged szolgál, jelöli a számodra kedvező irányokat. Nincs két egyforma térkép, mindenkinek egyéni térképe van. Ilyenkor rálátsz a saját utadra, az viszont rajtad múlik, hogy elindulsz-e ezen az ösvényen.

8. Tedd meg azt, ami tőled telik
Megbántam, hogy nem tettem meg! Rengetegszer elhangzik ez a mondat, miért van ez?
Aki nem lép önmaga érdekében, amikor már érzi, hogy szüksége lenne rá, hiányt él majd át. A hiány megélésekor nem jön létre a lelki béke sem.
Amikor mindent beleadsz nincsen hiányérzet. A kudarc lehetősége ott van, de nem az számít, hogy eléred a célodat vagy sem. A lényeg az, hogy minden tőled telhetőt megtettél.
Ilyenkor rengeteg tapasztalattal gazdagodsz, megszilárdul az önbizalmad, és az önmagadba vetett hited. Nyugodt szível mondod ki: mindent megtettem. A lelki béke felé vezető úton ez egy fontos állomás.

9. Ne sürgesd a dolgokat
Mindennek megvan a maga ideje, a lelki békében élő ember tudja, és éli ezt. Amikor sürgetsz valamit nem fogadod el, hogy nem tudsz mindent irányítani, ellenállsz ennek a ténynek.
A türelmetlenség automatikusan feszültté, ingerültté tesz, rengeteg energiát elvisz, és hosszú távon nem tesz jót az egészségednek. Aki türelmetlen az elhamarkodott döntéseket hoz, ez viszont újabb kellemetlenségeket szül, aztán elindulhat egy ördögi kör.
Az elfogadás és a bizalom tudja megszüntetni a türelmetlenséget. A türelmes ember képes a jelenben élni, elfogadja a dolgokat úgy, ahogy vannak. Nem erőlteti a feladatok elvégzését, bízik abban, hogy minden megtörténik majd a megfelelő időben.
A lelki békében ott van a türelem, a lelki béke szüli a türelmet.

10. Meditálj és relaxálj a lelki béke megteremtéséhez
A relaxációs és meditációs gyakorlatok célja, hogy segítsenek neked a jelenben maradni.
Ebben a cikkben a relaxációról és annak fontosságáról írok, e mellett gyakorlati tippeket is adok számodra.
A meditáció a gondolataid közötti szüneteket jelenti, ilyenkor nem kalandozol a múltban, és nem ábrándozol a jövőn. Ennek az állapotnak a fenntartása nehéz, és sok gyakorlást igényel. A kitartó gyakorlás viszont meghozza az eredményét, kiegyensúlyozottabbá válsz tőle.
Nyugodtabb, türelmesebb, elfogadóbb leszel, csökkenti a stresszt, hozzájárul az általános egészségedhez. A rendszeres gyakorlás éreztetni fogja a hatását a hétköznapjaidban is.

11. Csinálj olyan dolgokat, amiket igazán szeretsz
Van néhány beidegződés, ami eltérít attól, hogy valóban azt csináld, amit szeretsz. “Sosem tudnék megélni abból, amit igazán szeretek csinálni.” “Úgysem fog sikerülni, inkább meg sem próbálom.”
A lelki béke nem jön el az életedbe, ha mások elvárásainak megfelelően cselekszel. Az nem önzőség, ha teszel magadért.
Keresd meg, hogy mi az, amit igazán szeretsz. Abba a tevékenységbe biztosan sok energiát teszel bele, és ezért jönnek majd az eredmények is. Amit nem szeretsz, abban nem is szeretnél fejlődni, mert nem örülsz azoknak a pillanatoknak, amit az a tevékenység nyújt számodra.
A szívből végzett tevékenységek hozzák el számodra a nyugalmat, ez szükséges a lelki békéd eléréséhez.

Záró gondolatok a lelki béke megvalósításához
Ez egy hosszú, és részletes cikk tele információkkal. Felmerülhet benned a kérdés: mivel kezdjek a 11 tipp közül? Merre induljak el?
Azt tanácsolom, hogy lépésről-lépésre haladj a saját tempódban.
Egyszerre egy vagy két dologra koncentrálj a felsorolt tippek közül. A legfontosabb az, hogy gyakorolj! Gyakorold a türelmet, az elfogadást, a hálát, ha szükségét érzed akkor relaxálj, vagy meditálj!
A kitartó gyakorlás segítségével tudod elérni a pozitív változásokat az életedben. Fontos, hogy szánj időt a belső világodra is, mert a lelki békéd belülről fakad. Amikor rendben vagy belül, az megmutatkozik a külvilágban is.
Jó gyakorlást, sok értékes tapasztalatot, és a saját lelki békéd megtalálását kívánom neked!
Vélemény, hozzászólás?