Mi a lelki egyensúly? Mitől tud elbillenni? Hogyan lehet helyreállítani? Mit fogsz érezni, ha megtaláltad az egyensúlyt?
A lelki egyensúly jelentős szerepet játszik abban, hogy minőségi életet élhess. Ha nincs egyensúlyban a lelki világod, az kihatással van a testi egészségedre is.
Ebben a rohanó világban általánossá vált, hogy kifelé figyelnek az emberek. Valójában a lélek világán keresztül vezet az út a boldog élethez és a lelki egyensúlyhoz.
Mi a lelki egyensúly fogalma?
A lelki egyensúly akkor jön létre, ha az adott személy az őt ért lelki behatásokat, változásokat nem hagyja figyelmen kívül. Ezeket a hatásokat értelmezi, megfelelően feldolgozza, megfelelő válaszreakciót ad az egyes élethelyzetekre, és nem marad benne negatív kötődés az adott helyzethez.
Ennek következtében létrejön egy olyan egyensúlyi állapot, amely megteremti a lelki harmóniát.
A lelki egyensúly fontos szerepet játszik a lelki egészség létrehozásában, ez alapvető fontosságú a teljes egészség kialakításában. Ha nincs meg a lelki egyensúly, akkor a teljes egészség sem jön létre.
Ebből is látszik, hogy az ember élete összetett, ha a test, a lélek, és a szellem közül bármelyik működése zavart szenved, az kihatással van a másik kettőre is.
Miért fontos az egészséges lelki egyensúly megtalálása?
A lelki egyensúly kialakításában lényeges szerepet játszik az érzelmek megfelelő feldolgozása. Ha az érzelmek feldolgozatlanok maradnak, akkor nem tud létrejönni a harmónia állapota.
Kompenzációképpen el lehet nyomni a feldolgozatlan érzelmeket ideig-óráig. Más esetben fizikai tevékenységekkel levezethető a feszültség, ami átmeneti javulást ugyan hoz, de az okot még nem szünteti meg.
A lelki egyensúly hiánya a következő hatásokat fejtheti ki:
- Szüntelen hiányérzetet. A hiányérzet elnyomható különböző pótcselekvésekkel (szórakozás, vásárlás, evés stb.), de ettől még a lélek nem kerül a tartós harmónia állapotába.
- Feszültség érzése a hétköznapokban. Ennek az az oka, hogy az adott személy nem néz szembe a lelki problémáival. A félelmekkel teli helyzeteket nem oldja meg, ennek következményeként a feszültség egy idő után egyre fokozódik.
- Lehangoltság érzése. Az adott személy nem tud szívből nevetni, általánosságban rossz a hangulata. Ennek hátterében is a megoldatlan lelki problémák állnak.
- Nehéz koncentráltnak maradni, és a jelenben létezni. Amikor a lélek mélyén ott van egy megoldatlan helyzet, az időről-időre feltör. A hétköznapokban e miatt nehezítetté válik a koncentráció és nincs jelen a lazaság, nem tud felszabadult lenni az adott személy.
- Lecsökken a teljesítmény. A lelki egyensúlytalanság állapotában a gondolkodás beszűkül, kevésbé látja át az adott személy az életének történéseit. Ennek következtében nem tudja magából kihozni a maximumot.
- Önbizalomhiány. A lecsökkenő teljesítmény, hatással van az önbizalomra is. Ha az adott személy azt tapasztalja magán, hogy nem képes arra a teljesítményre, amire valójában hivatott, egyre kevésbé bízik majd önmagában.
- A lelki egyensúly tartós hiánya megbetegíti a testet is. Hosszan tartó lelki egyensúlytalanság esetén, legyengül az immunrendszer.
Miért nincs egyensúlyban sokszor a lelkünk? Hogyan, mitől tud kibillenni?
Joggal merülhet fel a kérdés: kinek mondjam el a lelki gondjaimat, ha mindenki rohan?
A világ felgyorsult, az emberek többsége kifelé figyel, a külvilág felől várja a megoldást. Úgy látszik, hogy hiába, hiszen, ha eddig nem jött kintről a segítség, akkor ezután sem fog.
A “kifelé élés” következménye a belső világ elhanyagolása lett. Az emberek többsége nem foglalkozik a lelkével, ezért nincsenek megoldásaik sem a lelki életük kiegyensúlyozására.
A racionális gondolkodás túlzottá vált, de ez önmagában nem tudja elhozni a lelki egyensúlyt. Ott vannak az érzések is, amelyekkel szintén szükséges lenne kezdeni valamit. Az érzések világában nem működik a racionalitás.
Ennek köszönhetően kialakult az általános tendencia, hogy az emberek jelentős része nem tudja a stresszt, és a stressz által keltett érzelmeket kezelni. A stressz viszont kikerülhetetlen az életben, hiszen kihívásokkal kell szembenézni napról-napra.
Erre aztán sok esetben az elfojtás, és az érzelmi zárkózottság a válasz. Az elfojtott dolgok miatt viszont kialakul a belső hiányérzet, és a lelki egyensúlytalanság.
Miért nem lépnek ilyenkor az emberek?
Nincsen a kezükben megoldási módszer, nem tudják hogyan kezeljék a lelki problémáikat. Ebből következik, hogy ismeretlen terepet jelent számukra a lélek világa.
Az ismeretlentől viszont általában tart az ember, így sok esetben nem néz szembe a lelkében zajló folyamatokkal. Az elfojtás egyszerűbb, kényelmesebb megoldásnak tűnik, de hosszú távon semmiképpen sem az.

Hogyan zajlik a lelki egyensúly helyreállítása?
A lelki egyensúly helyreállítása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy minőségi életet tudj élni. Ehhez számos módszer áll a rendelkezésedre, de mindig a saját tapasztalatod dönti el, hogy mi a megfelelő neked.
Az általam összegyűjtött módszerek közül az első nyolcat viszont nem lehet kikerülni. Az önismeret, az önelfogadás, az önbecsülés, az őszinteség önmagadhoz, a hit, a tudatos, tervezett élet, az énidő, és a másokkal való kapcsolódás nélkülözhetetlenek a lelki egyensúlyhoz.
1. Önismeret
Az önismeret ahhoz szükséges, hogy tudd neked mi a megfelelő ahhoz, hogy a harmónia állapotát fenntarthasd. Kellő önismeret birtokában megtalálod a számodra előnyös módszereket a lelki egyensúly létrehozásához.
2. Önelfogadás
Az önelfogadás azt jelenti, hogy elfogadod az előnyös és a kevésbé előnyös tulajdonságaidat, az érzéseidet, azt az embert, aki éppen vagy. Ez lényeges a lelki egyensúly kialakításában, és fenntartásában.
Aki nem fogadja el önmagát, az küzd belül.
3. Önbecsülés
Az önbecsülés meghatározza azt, hogyan reagálsz az élet kihívásaival szemben.
Alacsony önbecsülés esetén leblokkolsz a nehéz helyzetekben. A megfelelő önbecsülés viszont önszeretettel, magabiztossággal, és a képességekbe vetett hittel párosul. Ezek pedig elengedhetetlenek a lelki egyensúlyhoz.
4. Őszinteség önmagadhoz
Azért fontos, hogy őszinte légy magadhoz, mert azzal felvállalod azt, aki vagy. Ha nem menekülsz önmagad elől, lépéseket teszel a saját lelki egyensúlyod felé.
5. Hit önmagadban és az élet szépségében
Az önmagadba vetett hit tesz képessé arra, hogy legyőzd az élet kihívásait. Amikor valóban értékeled az életet, amit kaptál és meglátod benne a szépséget, akkor megszűnik a belső hiányérzet.
6. Tudatos, tervezett élet
Ha nem tudod, hogy honnan hová tartasz, akkor csak sodródsz az életben. A sodródás céltalanságot is jelent, aki pedig céltalan az boldogtalanságra van ítélve.
A tervezés, és a célkitűzés hiánya biztos út a sikertelenség felé.
7. Énidő
Mindenkinek szüksége van arra az időre, amikor teljesen egyedül lehet. Az egyedül töltött időben tudod rendbe tenni a lelki világodat.
8. Kapcsolódás másokkal
Az ember társas lény, alapvető igénye, hogy kapcsolódni tudjon másokkal. Az egymásra való odafigyelés, mások problémáinak meghallgatása, az érintés, és a támogató környezet alapvető fontosságú a hosszú távú lelki egyensúly fenntartásában.
9. Tiszta, rendezett környezet
Hatással vagy a környezetedre, de a környezeted is hatással van rád. Sokkal jobban el tudsz lazulni egy olyan környezetben, ahol harmónia van.
10. Légzésgyakorlat
A légzésed megfigyelése és tudatos lassítása azonnali nyugtató hatással bír. Már öt ki- és belégzés is sokat tud segíteni.
11. Relaxáció
A relaxáció enyhíti a szorongást, ez által a test ellazult helyzetbe kerül, az elmében pedig csökkennek a szorongást kiváltó gondolatok.
12. Meditáció
A meditáció célja az elme lecsendesítése, visszahoz a jelenbe, így automatikusan belekerülsz az egyensúlyi állapotba. Már egy perc gyakorlás is sokat tud segíteni, azonnali hatással van rád, és visszaállítja a nyugalmi állapotodat.
13. Sport
Sportolás közben endorfin termelődik, amely szerepet játszik a jó közérzet és a boldogságérzet kialakításában. Fontos azt is megjegyezni, hogy a testi egészséget nem lehet elválasztani a lelki egészségtől.
14. Terápia a lelki egyensúly helyreállítására
Van, amikor egyedül nem megy a problémamegoldás. Szükség esetén érdemes pszichológus segítségét igénybe venni. Szerencsére egyre többen látják, hogy pszichológushoz menni nem ciki, hanem hasznos dolog.
15. Asztrológia lelki egyensúly megtalálásához
Az asztrológia nem ad választ minden kérdésre, például a biztos jövőt nem lehet megjósolni. Ugyanakkor nagyon előnyös egy asztrológiai tanácsadás, mivel más szemszögből fogsz önmagadra látni.
Hogyan tudok én segíteni neked lelki egyensúlyod megtalálásában?
Egy asztrológus utat mutathat, viszont nem mondhatja, meg, hogy mit csinálj. Ajánlatot tesz neked, lehetőségeket vázol fel, de a döntés már rajtad áll.
Amikor benne vagy egy problémában nem látsz rá teljes mértékben az adott élethelyzetre. Egy asztrológus ezt meg tudja tenni, hiszen kívülállóként képes ránézni az életedre. Semmi különös nem történik ilyenkor, csak nagyobb perspektívából lát rá az adott szituációra.
Az asztrológia egy lehetőség, amely nem a biztosat mondja, és képtelenség megjósolni vele a pontos jövőt.
Akkor mégis, hogyan segíthet egy lelki krízisben?
- Azzal, hogy kibeszéled magadból a problémáidat egy másik embernek, máris elindulsz a gyógyulás útján.
- Az asztrológiai képleted és az általad felvázolt lelki krízishelyzet alapján egy asztrológus lehetőségeket vázol fel számodra.
- Egy tanácsadás során személyre szabottan azokra a képességekre, és tehetségekre hívja fel a figyelmedet egy asztrológus, amelyek segítségével képes vagy leküzdeni a lelki nehézségeket.
- A konzultáción szó esik arról is, hogy mik azok az irányok, amelyeket jobb, ha elkerülsz.
- A legfontosabb az, hogy sokkal szilárdabb hittel távozz egy asztrológiai tanácsadásról, mint amivel oda érkeztél. Az önmagadba vetett hited jelenti az alapot ahhoz, hogy cselekedj és helyreállítsd a lelki egyensúlyodat.
Hogyan fogod érezni magad miután sikerült a lelki egyensúly megteremtése?
- Megváltozik a kisugárzásod. Mosolygósabbá, lazává válsz.
- A megoldásokra koncentrálsz. Tudod, hogy mindenre van gyógyír.
- Megszűnik a beszűkültség. Jobban átlátod az életed.
- Türelmesebbé válsz. Tiszta fejjel tudsz dönteni, nem kapkodod el a dolgokat.
- Kevesebb konfliktusod lesz. Egyszerűbbé válik megőrizni az önkontrollt.
- Felszabadultnak érzed magad. Létrejön a megelégedettség érzése.
- Mersz célokat kitűzni. Hiszel önmagadban, és bízol a képességeidben.
- Frissebbnek, fittebbnek érzed magad. Erősödik a testi erőd, és az immunrendszered.

Milyen viszonyban van egymással a testi-lelki-szellemi egyensúly? Miért kell mindegyikre figyelni?
A testi, lelki, szellemi folyamatokat nem lehet egymástól elválasztani.
A lelki egyensúly hatással van a szellemi és a fizikai teljesítményre is, és ugyanez igaz fordítottan is.
Amikor testileg rendben vagy, rendszeresen mozogsz, azzal endorfin termelődik a testedben, aminek köztudottan szorongásoldó hatása van. A lelked nyugodtabb egy egészséges testben, a szellem pedig tiszta marad.
Amikor lelkileg rendben vagy könnyebben hozzáférsz a rejtett energiatartalékaidhoz, egyszerűbben tudod magad motiválni, megnő a fizikai és a szellemi teljesítőképességed is.
Amikor szellemileg rendben vagy képes vagy alkotni, teremteni a gondolataid által. Ha a lelked és a fizikumod is jó állapotban van, akkor ezt egyszerűbb magas szinten művelni.
Vélemény, hozzászólás?