Mit jelent a meditáció? Milyen hatásai vannak? Milyen típusai vannak? Hogyan kezdj neki? Milyen meditációs gyakorlatok vannak?
Egyre többen fordulnak a meditáció felé napjainkban. Aki kipróbálja érzi, hogy pozitív dolgok történtek vele, nyugodtabbá vált, jobban érzi magát egy meditáció után.
A meditáció célja önmagunk megismerése, a jelen lét, és a létezés tiszta megtapasztalása.
Mi a meditáció?
A meditáció az elme lecsendesítésére irányul, amikor ez megtörténik a meditáló a jelen pillanatot éli meg teljes egészében.
Ennek az állapotnak az elérését különböző technikák segítik elő, például: a légzés megfigyelése, mantrázás, vagy az egyenes gerinc megtartása meditációs ülés közben.
A meditációs gyakorlatok alatt a csapongó gondolatok egyre inkább elcsendesülnek, ritkábbá válnak, majd megszűnnek. Létrejön a gondolatok közötti szünet, túllépünk a gondolatokon, benyomásokon.
Természetesen hosszú és kitartó gyakorlás szükséges ennek az állapotnak a fenntartásához. Eleinte még néhány másodperc gondolatmentes állapot megőrzése is komoly kihívás lehet. Rendszeres gyakorlással viszont egyre hosszabb időre kiterjeszthető az elme csendje.
A félreértések elkerülése végett szeretném megjegyezni, hogy az elménk működése fontos, mert megóv a veszélyektől, figyelmeztet, ha szükséges.
Ugyanakkor nagyon lényeges, hogy te urald az elmédet, és ne az elméd uraljon téged.
Állítsd az elmédet a szolgálatodba!

Mik a meditáció hatásai?
A meditáció a fizikai jólléten túl, a mentális és lelki egészséget is támogatja.
Rendszeres gyakorlása hozzásegít a minőségibb élethez, ugyanis minden életterületre hatással van.
Nézzük meg, hogy milyen pozitív hatásai vannak a rendszeres meditációnak a testre és a lélekre!
- Oldja a stresszt.
- Rendszeres gyakorlása javítja az általános egészségi állapotot.
- Enyhíti a depressziót, szorongást.
- Csökkenti a fájdalomérzetet.
- Csökkenti a vérnyomást.
- Hozzásegít a jó alváshoz.
- Javítja a memóriát.
- Növeli az éberséget.
- Elősegíti a tiszta gondolkodást.
- Segít megtanítani, hogyan kontrolláld a gondolataidat.
- Csökkenti az aggodalmaskodást.
- Csökkenti az érzelmi kilengéseket.
- Fejleszti a türelmet.
- Fejleszti az intuíciót.
- Növeli a koncentrációt, hatékonyságot.
- Kibontakoztatja a bennünk rejlő képességeket.
- Növeli a kreativitást.
- Erősíti az együttérzést.
- Jobban megismered önmagad.
- Könnyebbé válik a jelen pillanatban maradni.

Milyen meditáció típusok vannak?
Számos meditatív állapotot elősegítő gyakorlat létezik.
Ha a meditáció típusait vizsgáljuk három fő csoportot lehet megkülönböztetni.
1. Koncentráció
Ennél a módszernél a figyelem egyetlen dologra irányul. Ez lehet egy külső tárgy, jelenség, de megfigyelheted az érzéseidet is.
Amikor az elme elkalandozik, az a dolgod, hogy visszavezesd a figyelmedet a koncentráció tárgyára. Minél többet gyakorolsz, annál inkább fejlődni fog a koncentrációs képességed.
2. Éberség és koncentráció együttes alkalmazása
A figyelmedet a jelenre irányítod. E mellett tudatosan figyelsz a testi érzésekre, gondolatokra, a cselekedeteidre.
Nem csak ülő pozícióban lehet ezt a típust végezni, hanem mozgás és cselekvés közben is. A lényeges az, hogy arra koncentrálsz, amit éppen teszel, de nem kalandozol el.
A felmerülő gondolatokat, érzéseket tudatosítod, de nem ítélkezel felettük.
Ebbe a csoportba tartozik a mindfulness.
3. Éberség típusú meditáció
Mindenféle fókusz nélkül jelen lenni, ez az éberség típusú meditáció lényege. A tiszta tudat megtapasztalása a cél, amely mindenkiben ott van.
Az éberség meditáció nem irányul tárgyra, csak a figyelmed van jelen, amely érzékeli a legfinomabb történéseket. A figyelmed nem ragad le ezeknél a történéseknél, egyszerűen elengedi a jelenségeket.
Ez az ítéletnélküliség állapota.
Ide tartozik a transzcendentális meditáció.

Meditáció kezdőknek: hogyan kezdj hozzá? Mire figyelj?
- lépcsőfok
- Mielőtt belevágnál a meditációba azt ajánlom, hogy kezdj relaxációs gyakorlatokkal vagy vezetett meditációkkal. Ezek segítenek a vezetés nélküli meditáció felé tartó úton.
- Gyakorold a szemlélődést is! Figyeld meg a világot, de hagyd el az ítéleteket. Irányítsd a figyelmedet egy tárgyra és csak szemléld. Tedd ezt öt percig, aztán fokozatosan növeld az időtartamot.
- A relaxációs gyakorlatokat, a vezetett meditációkat, és a szemlélődést építsd be a hétköznapjaidba! Ezek a technikák segítenek felkészülni a 2. lépcsőfokhoz, ami a vezetés nélküli meditáció.
2. lépcsőfok
- Az 1. lépcsőfok néhány hetes gyakorlása után, helyezd át a fókuszt a külvilágról a belső világodra!
- Csukott szemmel gyakorolj, és figyelj befelé! Figyeld meg a felmerülő gondolataidat, érzéseidet. Csak tudatosítsd, majd ítéletmentesen engedd tovább a gondolatokat, érzéseket!
- Törekedj arra, hogy minél hosszabb ideig gondolatmentes maradjon az elméd! Először nagy kihívást fog jelenteni, ne aggódj, ha nem sikerül. Csak maradj kitartó és érzékelni fogod majd a fejlődést!
- A légzésed figyelése is segít abban, hogy lenyugtasd az elméd.
- Rendszeresen gyakorolj, először néhány percig, majd fokozatosan növeld az időtartamot!
Tippek a sikeres meditációhoz
- Reggel a legkönnyebb lecsendesíteni az elmét, mert akkor még nem érte annyi behatás. Ha kezdő vagy, akkor a reggeli időszakot javaslom gyakorlásra.
- Eleinte nagyon fontos a csendes, nyugodt környezet, hogy az elmét minél kevesebb inger érje. Teremts magad körül csendet!
- Amikor már rendszeresen gyakorolsz, próbáld ki a meditációt zajosabb környezetben is! Például, amikor utazol, vagy várakozol valahol. Nem feltétlenül szükséges becsukni a szemedet, csak törekedj arra, hogy ítélet-, és gondolatmentes maradj, amíg tudsz!
- Fontos, hogy kényelmes pozícióban ülj, mert így tudsz igazán ellazulni. Tapasztald ki, hogy neked mi a jó! Nem kötelező a lótuszülés, akár széken is gyakorolhatsz. Arra viszont figyelj, hogy egyenes maradjon a gerincoszlopod.
- Alakítsd ki a saját meditációs rituálédat! Arra viszont ügyelj, hogy ne a külsőségeken legyen a fókusz, a rituálé csak abban segít, hogy minél sikeresebb legyen a gyakorlásod!
- Sokszor el fogsz majd kalandozni a meditáció közben. A későbbiekben is, amikor már tapasztaltabbá gyakorlóvá válsz. Ez nem kudarc, az a folyamat a lényeges, ami benned zajlik.
- Nincs olyan, hogy “jó meditáció” , vagy “rossz meditáció” , csak gyakorlás van. Bizonyos napokon nehezebb lecsillapítani az elmét. Ez teljesen természetes, hiszen nincs két egyforma nap sem.
- A meditáció hossza sem lényeges, már egy perc gyakorlás is sokat tud segíteni. Azonnali hatással van rád, és visszaállítja a nyugalmi állapotodat. Természetesen, ha egy percnél több időd van, akkor érdemes azt is kihasználni hosszabb meditációval.
- Akkor végezd a gyakorlatokat, ha valóban szeretnéd! Ne uralkodjon el rajtad a kényszer!

Milyen meditációs gyakorlatok vannak, amik átsegíthetnek a mindennapok nehézségein?
Az írás további részében ismertetek számodra néhány gyakorlatot, amelyek elősegítik a meditatív állapot létrejöttét.
1. Koncentráció egy pontra, tárgyra
Nagy előnye az, hogy bármikor használható a hétköznapokban. Vidd a figyelmedet egy általad kiszemelt tárgyra, majd figyeld meg azt ítéletek nélkül!
Fókuszáltságot, és nagyfokú koncentrációt igénylő feladatok előtt érdemes használni ezt a gyakorlatot. Növekszik a hétköznapi feladatok megoldásának hatékonysága, mert megtanulod az elmédet egy pontra irányítani.
Ennek hatására sokkal kevésbé kalandoznak el majd a gondolataid, fókuszált tudsz maradni.
2. Koncentráció a belső világodra
Hasonló a hatása, mint az előző gyakorlatnak. A különbség az, hogy a külvilág helyett az érzéseidre, és a gondolataidra figyelsz.
Csak tudatosítsd az érzéseidet, gondolataidat, maradj ítéletmentes, és lépj tovább!
Ha valamilyen megoldandó feladat, nehéz életszituáció foglalkoztat hajlamosabb lehetsz a rágódásra. Ez a gyakorlat abban segít, hogy lecsillapítsd a gondolataidat.
Hatékony feladatmegoldást nyugodt elmével lehet elérni.
3. Légzés megfigyelése
Ezt a gyakorlatot bárhol, bármikor használhatod.
Nehéz szituációkban, feszült stresszes helyzetekben, akár fájdalomcsillapítás esetén is. Néhány percnyi tudatos légzés azonnali nyugtató hatással bír az elmédre, és a testi folyamataidra.
A tudatos légzésnek köszönhetően a lélegzetvételek száma is csökken. Ennek hatására lassul a szívverés, és csökken a vérnyomás is. Ez pedig a stressz ellentétes hatását váltja ki, nyugalmat hoz számodra.

4. Mantrázás
Hangok, szótagok, szavak ritmikus ismételgetése. Célja, hogy mederbe terelje az elmét, így felkészítve a gyakorlót a meditációra alkalmas állapotba.
A mantráknak kiegyensúlyozó, és nyugtató hatásuk van. Amikor azt érzékeled, hogy a csend felé terel téged a mantra, akkor elhagyhatod az ismétlését. Ugyanis pont az a cél, hogy elvezessen a csend állapotába.
Lényeges, hogy érzéssel mantrázz, ne csak monoton módon ismételd a mantrát. Ha átéled a mantrát, akkor tudsz igazán emelkedett tudatállapotba jutni.
Ezt is gyakorolhatod bárhol, hiszen hangtalanul is lehet mantrázni.
5. Jóga
Az ősi jóga célja az önmegvalósítás és az ébredés megtapasztalása, nem csupán egy fizikai gyakorlatokra épülő rendszer. Számos változata van, melynek része a koncentráció és a meditáció gyakorlása.
Alapja az önuralom, a test és az elme tekintetében is. A pozitív gondolkodás, a kitartás, a fegyelem utat nyit az önmegismerés felé.
A jóga gyakorlatai nagyszerűen fel tudnak készíteni egy vezetés nélküli meditációra.
6. Hangfürdő
Hangtálakat már sok ezer éve használnak. A mai napig számos esetben alkalmazzák meditációhoz, hogy ellazult állapotba kerüljön a tudat.
Egy hangfürdő során elcsendesül az elme, oldódik a stressz. A hangtálak által kibocsájtott hangok, rezgések gyorsan szétterjednek a testben.
Ugyanis a vízben körülbelül négyszer olyan gyorsan terjed a hang, mint a levegőben. Az emberi testnek pedig megközelítőleg 70%-a víz.

7. Mindfulness
A mindfulness magyarra fordítva tudatos jelenlét. Nem szükséges hozzá meditációs pózban ülni, a lényege az, hogy odafigyelsz arra, amit éppen teszel.
A teljes figyelmedet a cselekvésre szenteled, a jelen pillanatban vagy. Nem a múlton rágódsz, vagy a jövőn ábrándozol, hanem éled a jelent.
A mindfulness egy szemléletmód, amely a megfigyelést és a dolgok befogadását állítja középpontba, elvárások, magyarázatok, ítéletek helyett.
Lényege, hogy megtanulj az elméddel bánni, és jelen legyél a hétköznapi tevékenységeid (beszélgetés, főzés, vezetés stb.) közben.
8. Transzcendentális meditáció
A transzcendál szó jelentése: meghaladni, túllépni valamin. A transzcendentális meditáció során a gondolataidon lépsz túl, illetve az elméd tevékenységének összes formáján (érzések, emlékek, benyomások).
A gyakorlás során az elme aktivitása fokozatosan lecsökken. Ez az állapot nem passzív, tompa, hanem éber. Ebben a tapasztalásban csak a tudatod van jelen.

A meditációban nincsen semmi misztikus, egyszerűen csak önmagaddal találkozol.
Vélemény, hozzászólás?