Milyen a tényleges megbocsátás? Miért fontos megbocsátani önmagunknak és másoknak? Hogyan alakul a megbocsátás útja, milyen lépései vannak?
A megbocsátás nagyon fontos dolog, amint megtörténik a lélek hatalmas terhektől szabadul meg. Ha egy korábbi fájdalmon nem tudsz túllépni, azt teherként cipeled tovább a hétköznapokban.
Súlyos érzés a sértettséget magadon cipelni, ezért inkább fordulj a megbocsátás felé!
A megbocsátás felszabadultsággal jár, csökken a szorongás, a harag, és a düh. Megéri megtenni!
Megbocsátás önmagunknak és másoknak: miért fontos ez?
Mit lehet tenni egy múltbeli cselekedettel?
Bizonyos esetben a múltbeli döntéseidet utólag, akár hibás cselekedetnek is gondolhatod.
- Tudtál volna az akkori tapasztalataiddal előnyösebb döntést hozni?
- Ha tudtál volna, akkor képes vagy most megváltoztatni az akkori döntésedet?
A múlton való rágódásnak és az önostorozásnak nincs értelme, mert csak a múltba helyezed a figyelmedet, akár le is értékelheted magad a múlt eseményei miatt.
Ahelyett, hogy a jelenbe visszatérnél (ahol építed a jövődet), inkább a múltra fókuszálsz.
Ez csak az energiádat viszi, csökkenti az életerődet és az életkedvedet.
Akkor mi a teendő?
Megérteni azt, hogyan szolgálnak téged a jelenben a múltbeli döntéseid. Most már jobban átlátod a dolgokat a múltbeli döntésed tapasztalatának köszönhetően.
A megbocsátás során lényeges különválasztani, hogy te miért vagy a felelős, és miért nem. Csak a saját viselkedésedet tudod megváltoztatni.
Ebből következik, hogy amiért felelős vagy azt rendezd, amiért pedig nem vagy felelős azt bocsásd meg!
Furcsán hangzik? Ésszerűtlennek is tűnhet ez az eljárás, pedig ez a megoldás.
Ha nem bocsátasz meg, kialakul benned egy kényszeres viselkedés. Önigazolást keresel azért, hogy megengedd magadnak a haragot, a dühöt, amely gyakori sértettség esetén.
A másik ember reakciójával igazolod azt, miért viselkedsz úgy, ahogy. Ez pedig létrehozhat egy ördögi kört, amely káros rád nézve, de a másik emberre is.
A megbocsátás azért fontos, hogy béke legyen a lelkedben. Erre van ráhatásod, az embertársad döntésére már nincsen.
Még egy lényeges megjegyzés: a karma törvénye alapján visszahat rád minden. Ebből kiindulva a harag, ami kibocsátasz magadból, egy napon visszatér hozzád.
Másképpen fogalmazva: magad alatt vágod a fát, ha nem bocsátasz meg.
Mi a tényleges megbocsátás jelentése? Miért van szükségünk rá?
A tényleges megbocsátás egy folyamat, amely során megtörténik a fájdalmakkal való szembenézés, majd azok feldolgozása. A lelked mélyéről bontakozik ki, nem kötelességtudatból, vagy elvárásból születik.
Mi jelzi a tényleges megbocsátást?
- Ha már nem tör fel belőled a sértettség, a harag, vagy a düh, amikor eszedbe jut az a bizonyos szituáció.
- Tudatosítod, hogy csak a saját életeden tudsz változtatni, ennek köszönhetően az elvárásaid megszűnnek másokkal szemben.
- Felismered azt, hogy végső soron egyenlőek vagyunk.
Ha nem zajlik le a tényleges megbocsátás, a sértettséggel járó düh és harag visszahúzza az embert.
Az idő nem gyógyít be semmit magától, ezért szükséges foglalkozni a sérelmek feldolgozásával. Ha benned marad a mélyben a sérelem, az belülről mar téged. Idővel tompulhatnak az érzések, de nem következik be a teljes gyógyulás.
A kibeszélés és a történések újraélése segít a megkönnyebbülésben, de ettől még nem oldódik meg a helyzet, csak időleges lesz az enyhülés. Mondhatod magadnak, hogy már megbocsátottál, ha belül dolgoznak a sérelmek, valójában még nem bocsátottál meg.
Olyanná válsz, amilyenek a gondolataid. A tényleges megbocsátásban a gondolati formák megváltoztatása, és a nézőpontváltás segít.
Azért szükséges a tényleges megbocsátás, hogy a lelki terhek lekerüljenek rólad.
Az embernek önmaga miatt szükséges az, hogy megbocsásson másnak. Abban az esetben is, ha ezt a másik nem szeretné.
Mi van, ha a másik nem változik meg, nem bocsát meg?
- Semmi különös nem történik, neked az ő döntésére nincsen ráhatásod.
- Lényeges, hogy ne tedd a másik döntésétől függővé a saját érzéseidet, és elhatározásodat! Csak így lehet felszabadult az életed.
- Ne kérj jóvátételt a másiktól, mert könnyen csalódás érhet! Ha a bántalmaidra jóvátételt igényelsz, akkor nem lesznek rendezve a sérelmek.
Az sem biztos, hogy elég lesz egyszer megbocsátani.
A tényleges megbocsátás egy folyamat, amely időbe telik. Sok ismétlést igényel, amíg elmélyül a megbocsátás, és neheztelés nélkül tudsz a másikra gondolni.

Hogyan alakul a megbocsátás folyamata?
A megbocsátás hosszú, több lépcsős folyamat. Néhány feltétel szükséges ahhoz, hogy valóban végbe is menjen.
1. Vágy a helyzet rendezésére
Ez a kiindulópont a megbocsátás folyamatában. Érezheted a lelki terheket, felerősödhet benned a vágy, hogy letedd ezeket a súlyokat.
Ha a vágy megszületik benned, az már jó jel, hiszen felismerted, hogy hosszú távon előnytelen számodra az a lelki állapot, amelyben létezel.
2. Döntés, hogy megküzdök vele
Egy döntés mindig a pillanat tört része alatt születik meg.
A megbocsátás melletti döntés azért fontos, mert ennek segítségével meg tudsz szabadulni a lelki terhektől.
Lényeges, hogy ezt a döntést racionális alapokon hozd meg, ne érzelmi szinten. Úgy dönts a megbocsátás mellett, hogy a feldúltság, és az indulatok ebben már ne játsszanak szerepet!
Fontos tudatosítani azt is, hogy elkerülhetetlen lesz a fájdalmakkal való szembenézés a tényleges megbocsátáshoz vezető úton.
3. Tudatosítása annak, hogy egyenlő vagyok a másikkal
Ha ez nincs meg, akkor nem lesz eredményes a konfliktus rendezése. Ennek a tanácsnak a betartásával elkerülhető az, hogy büszkeségből lenyomd a másikat.
Végső soron egyenlőek vagyunk. Mindannyian azért létezünk, hogy fejlődjünk és tapasztaljunk.
4. Feltételek elengedése
Ez a lépés egyértelműen következik az előzőből. Ha tudatosul benned, hogy nem vagy se több, se kevesebb a másiknál, akkor egyenlő partnerként tudsz rá tekinteni.
Ez a folyamat abban segít, hogy megszűnjenek az elvárásaid a másik felé.
5. Önvizsgálat, a sérelmek feldolgozása
Vizsgáld meg azt, hogy a kérdéses szituációban mi volt a te felelősséged.
Érdemes feltenni magadnak néhány kérdést!
- Mi volt az én felelősségem a kérdéses helyzetben?
- El lehetett volna kerülni ezt a helyzetet?
- Jogos volt-e, hogy megbántottak téged?
- Jogos volt-e, hogy a másik sértettnek érzi magát?
A kérdések megválaszolása közben kikerülhetetlen a fájdalommal való újbóli szembenézés. Feltörnek a régi emlékek, érzések.
Fájdalom nélkül nincsen megbocsátás sem.
6. Kapcsolatfelvétel, a megbocsátás felajánlása
Miután önmagadba néztél, többször átrágtad magad a történéseken, eljött a kapcsolatfelvétel ideje.
Vedd fel a kapcsolatot a másikkal, és mondd ki ami benned van! Lényeges, hogy ne érzelemből, hanem tárgyilagosan tedd ezt!
Ez már egy hatalmas lépés, a jövőbeli pozitív együttműködés útján! Arra viszont érdemes felkészülni, hogy szükséges hozzá a konfrontáció is. Fontos, hogy végig maradj tárgyilagos, és végig legyél tekintettel a másik érzéseire!
Mi történik akkor, ha nem lehetséges a kapcsolatfelvétel, vagy elutasító a másik fél?
Ez is megeshet, ilyenkor levélben is megteheted a bocsánatkérést. Azt viszont végig tartsd szem előtt, hogy ne legyenek elvárásaid a másikkal szemben.
Ha vele nem megy a megbocsátás, akkor tedd meg nélküle!
7. Megbocsátás elmélyítése
Akkor jutsz el a valós megbocsátásig, ha a sérelem már nem vált ki heves indulatokat, haragot, feszültséget belőled.
A megbocsátás egy folyamat, időre van szükség hozzá. Ugyanakkor a lelki békéd megteremtése miatt nagyon fontos szerepe van.

Milyen áldozatokat követel a megbocsátás útja?
Sok esetben nem könnyű túllépni a sérelmeken, időre van szükség, míg feldolgozod azokat. Ha újra és újra csak a fájdalmakon van a fókuszod, akkor nem tudsz továbblépni.
Amikor azzal vagy elfoglalva, hogy ki a hibás és ki mit tett a múltban, ismét felerősödik benned az önsajnálat. Minél többször ismétled a negatív gondolatokat, annál mélyebbé fognak válni.
Csak akkor tudod felülírni a régi sérelmeket, ha rendezed a múltat.
Nincs más választás, mint megváltoztatni a gondolkodásmódodat.
Milyen áldozatokat szükséges vállalnod a megbocsátáshoz?
A hibák beismerése. Végezz tárgyilagos önvizsgálatot, nézd meg, hogy neked milyen szereped volt a kialakult szituációban! Vizsgáld meg, mi a te felelősséged!
Alázatosság. Lényeges feltétel, hogy belásd, semmivel sem vagy több, mint a másik. Nézz szembe a saját hibáiddal, és ne akard ösztönösen lenyomni a másikat!
Engedd el a jóvátétel igényét. Ha a sérelmekre jóvátételt igényelsz, az nem lesz hatékony megoldás hosszú távon. Elvárásaid lesznek, de a lelki béke ettől még nem alakul ki benned.
A “rosszra” válaszolj “jóval”. Ha jogosnak érzed a sértettséged, még akkor sem érdemes panaszkodni, vagy esetlegesen a bosszún gondolkozni. Ezzel hosszú távon leginkább magadnak ártasz.
A megbocsátás ne kötelességtudatból vagy elvárásból szülessen, hanem a lelked mélyéről.
Hogyan fejleszti a megbocsátás a kapcsolatainkat?
Az emberi kapcsolataink akkor lesznek teljesek és kiegyensúlyozottak, ha ténylegesen rendezzük a felmerülő sérelmeket. Az idő, és a problémák szőnyeg alá söprése nem segít.
Ha csak felhozzuk a régi sérelmeket, az még önmagában kevés, ezek a helyzetek rendezést igényelnek. Amikor mások fejéhez vágjuk a régi sérelmeket, előhozzuk ezeket, hogy panaszkodhassunk csak a saját energiánkat pazaroljuk, és közben még fájdalmat is okozunk egy embertársunknak.
A saját felelősség felvállalása a kulcs.
Csak akkor lehetnek igazán tiszta emberi kapcsolataid, ha azon fáradozol, hogy ne sérts meg másokat, és te se légy sérthető.
Ne sértődj meg, és nincs szükség a megbocsátásra!
Lényeges megjegyezni azt is, hogy egyáltalán nem biztos, hogy az eredeti állapotába visszaáll a kapcsolatotok a megbocsátás után. Mégis lényeges meglépni ezt a lelki terhek letétele miatt.
Fontos tisztázni azt is, hogy a megbocsátás nem jelenti azt, hogy el kell felejteni ami történt. A feldolgozás is nélkülözhetetlen a tényleges megbocsátáshoz. Ha ez megtörtént, a középpontodban tudsz maradni akkor is, ha múltbeli eseményekre gondolsz.
Akár kudarc érzésként is megélhető a megbocsátás folyamata. Ilyenkor szembesülhetsz olyan részeiddel, amire nem szívesen tekintesz rá. Ebből viszont tudsz építkezni, tekintsd a kudarcot egy állomásnak, vagy egy fejlődési lépcsőnek az életedben.
A megbocsátás folyamata egy olyan tapasztalat, amelyet fel tudsz használni a későbbiekben az emberi kapcsolataidban.
Önmagadat gyógyítod a megbocsátással, ilyenkor megszűnik a düh, a harag, és a neheztelés.
Vélemény, hozzászólás?