Mit jelent a motiváció? Miért fontos, hogy legyen motivációnk? Milyen okok állhatnak a motiváció hiánya mögött? Hogyan lehet ezek ellen küzdeni?
A motiváció hiánya nagy mértékben megnehezíti a sikerek elérését, és a személyes fejlődést az életben. Motiváció nélkül nem lehet magas teljesítményt elérni, bármely életterületről legyen szó.
Ha veled is előfordult már, hogy hamar elvesztetted a motivációdat, vagy éppen nem találod, ez az írás a segítségedre lehet.
Miért fontos a motiváció?
Először is vizsgáljuk meg a motiváció fogalmát!
A motiváció az az erő, amely cselekvésre készteti az adott személyt. Ez az ember tevékenységeinek mozgatórugója, amely lehetővé teszi a célok elérését.
A motiváció megléte minden életterületen fontos, akár a magánéletről van szó, vagy éppen a munkahelyi motivációról.
Motiváció jelenlétében biztosan cselekszel, a motiváció hiánya viszont passzívvá tesz. A passzivitás elzárja a fejlődési lehetőségeket, sőt hosszú távon az önbecsülésedet is rombolja.
A motiváció hiánya esetén nem hozod ki magadból, ami benned van. Ezt a lelked mélyén érzed, e miatt elégedetlen leszel magaddal, és állandó belső hiányérzet gyötör. Ezt ideig-óráig el lehet nyomni különböző tevékenységekkel, de előbb-utóbb újra előtör belőled az elégedetlenség.
Ha van motiváció, akkor sokkal könnyebb a nehézségekkel szembenézni. Ilyenkor kreatív, és fejlődést generáló gondolatok születnek, amik segítenek téged az elégedettség felé vezető úton.
A motiváció megléte azért nagyon lényeges, mert megteremted vele a boldog élet lehetőségét.
Miért alakulhat ki a motiváció hiánya?
A motiváció nem egy állandó dolog, akár egyik pillanatról a másikra felléphet a hiánya. Mi az, ami ezt okozhatja?
1. Nincsenek célkitűzéseid
A célkitűzés nagyon fontos dolog, a célok megléte jelenti a motiváció alapját. Ha nincsenek világosan megfogalmazott céljaid, akkor csak sodródsz az élet tengerén.
A célkitűzés jelentősége sokkal nagyobb, mint amekkora hangsúlyt fektetnek rá az emberek. Amikor valaki látja maga előtt a célt, sokkal erősebb lesz benne a motiváció.
2. Türelmetlen vagy
A motiváció hiánya könnyen jelentkezhet akkor is, ha valaki türelmetlenné válik. Minden dolog elvégzéséhez időre van szükség, ezt ajánlott tiszteletben tartani.
Amikor a türelmetlenség felüti a fejét, többet szeretnél kapni annál, mint amit valójában belefektettél egy dologba. Gyors sikereket akarsz, aztán csalódsz, ha ezeket nem kapod meg.
Az élet nagy rendező, és végső soron igazságos, abban az esetben is, ha ezt nem így érzékeled. Amikor eljön az ideje meg fogod kapni a jutalmat a befektetett munkádért.
3. Kapkodsz, egyszerre több dologra próbálsz fókuszálni
Amikor egyszerre több dologgal foglalkozol az csökkenti a hatékonyságot. A multitasking káros következményekkel jár, és hosszú távon rombolja a motivációt is.
Hosszú távon kimerítő, ha egyszerre több dologra fókuszálsz. Minél kimerültebb vagy, annál nehezebb lesz fenntartanod a motivációdat.
4. Félsz a kudarctól
A kudarc lehetősége mindig fennáll. Nem tudhatod előre, hogy biztosan megfelelő döntést hozol-e. Elképzelhető, hogy a kudarctól való félelem lesz az, ami visszatart téged a cselekvéstől.
Ilyen esetben túl nagynak érzékelheted az eléd kerülő feladatot, és inkább nem cselekszel. Pedig a kudarc az egyik legjobb eszköz a tanuláshoz, mert megmutatja, hogy mit csináltál rosszul.
5. Halogatsz
A halogatással nem kerülsz közelebb a céljaidhoz.
Minél inkább halogatod a cselekvést, annál nehezebb lesz motiválnod magad. A tétlenség magával hozza a belső elégedetlenséget, mert legbelül tudod, hogy nem tettél meg minden tőled telhetőt.
Ábrándozás helyett érdemes a tettek mezejére lépni, a cselekvés mindig jót tesz a motivációnak!

6. Negatív emberek vannak a környezetedben
A negatív emberek lehúznak téged, és próbálnak lebeszélni a terveid megvalósításáról. Nem ismerik el a teljesítményedet, és azon vannak, hogy letörjék a motivációdat.
Ha nem vagy résen, akkor ezt meg is tudják tenni. Kerüld el nagy ívben a negatív embereket, mert az a közeg, ahol az idődet töltöd nagy hatással van rád.
7. Negatívan gondolkozol
Minden csak nézőpont kérdése. Hozzáállhatsz pesszimistán is a dolgokhoz, de ez nem fog segíteni abban, hogy motivált tudj lenni.
A gondolataidnak teremtő erejük van, segítségükkel alakítod a jövődet. Minél több negatív gondolatod van, annál nagyobb az esélye annak, hogy egy negatív forgatókönyv alapján alakulnak a dolgok az életedben.
8. Egészségtelen az életmódod
Ha nem vagy rendben fizikailag, akkor szellemi és lelki szinten sem tudsz magas szinten teljesíteni.
A motiváció hiánya kialakulhat a túlzottan sok munka következtében is. Nagyon fontos, hogy a munka és a pihenés aránya megfelelő legyen.
A sport rengeteget tud segíteni abban, hogy motivált maradj az élet más területein is. A testmozgás által szerezett lendületet át tudod vinni a hivatásodba is.
9. Túl magasak az elvárásaid önmagaddal szemben
A maximalizmus ki tudja ölni a motivációt belőled. Amikor rengeteget dolgozol, de soha semmi nem jó, nem vagy igazán elégedett, az hosszú távon kiégéshez fog vezetni.
Akár döntésképtelenség is kialakulhat, mert mindent kontroll alatt szeretnél tartani. Ez viszont lehetetlen, mert vannak az életnek olyan területei, amikre nincsen ráhatásod.
Tökéletes nem létezik ebben a világban, inkább érd be az “elég jóval”.
10. Nem azt csinálod, amit a szíved mélyén szeretnél
A kényszerből végzett tevékenység sohasem hozza el a belső elégedettséget.
Sokkal könnyebb fenntartani a motivációt akkor, ha olyan tevékenységekkel töltöd a napjaidat, amik kedvesek számodra. A siker is könnyebben jön, ha azt csinálod, amit szeretsz.
Mit tehetsz, hogyan tudod leküzdeni a motiváció hiánya mögött álló okokat?
Ismerd meg önmagad!
Ha ismered önmagad, akkor azt is tudod, mi szükséges ahhoz, hogy motivált tudj maradni.
Az önismeret és az önfejlesztés szoros összefüggésben vannak egymással. Az önfejlesztés egy tudatos és rendszeres munka, amely a pozitív tulajdonságok erősítését, és bizonyos hibák kijavítását célozza meg.
Ezt csak a gyakorlatban, kihívások leküzdése által lehet megtenni. Minél több kihívással teli helyzettel találkozol, annál inkább megismered önmagad.
Határozd meg az életed küldetését!
A motiváció hiánya azonnal megszűnik, ha tudod, hogy miért érdemes felkelned minden reggel.
A küldetés különbözik a céloktól nem elérni, hanem teljesíteni lehet. A küldetésed beteljesítése érdekében éred el a többi célodat. A küldetés tehát nem egyenlő a célokkal, viszont erőt és motivációt ad a céljaid eléréséhez.
Küldetés lehet például az, hogy megmutasd az embereknek, hogyan tudnak minőségi életet élni.
Ennek eléréshez kitűzhetsz olyan célokat, amik egyeznek az értékrendeddel.
Hozok néhány példát:
- Kitűzheted azt a célt, hogy személyi edző leszel.
- Aztán, ha elvégezted az iskolát, kitűzheted azt, hogy pontosan hány embernek tartasz edzést egy hónapban.
- Lehet az is a célod, hogy felépíts egy közösséget, ahol életmóddal és táplálkozással kapcsolatos tanácsokat adsz másoknak.
Összefoglalva: létezik a küldetésed, amelyet a kitűzött céljaid elérésével teljesítesz. A küldetés már túlmutat önmagadon, és hozzájárul mások életének megkönnyítéséhez.
Minden nap írd le a céljaidat!
Célok nélkül élni olyan, mint a nyílt tengeren hánykolódni iránytű nélkül.
A célok írása azért fontos, mert írás közben jobban koncentrálsz, erőt adsz a gondolataidnak. Minél többször gondolsz a céljaidra, annál nagyobb az esélye, hogy eléred azokat.
Ha újra és újra emlékezteted magad a céljaidra, a motivációd is stabilan fenntarthatóvá válik.
Cselekedj, és indulj el az úton!
Gyakran a cselekvés indítja be igazán a motivációt.
Általánosságban az a jellemző, hogy az emberek sokkal kevesebbre tartják magukat, mint amire valójában képesek, ezért nem cselekednek.
Az ismeretlen utakon való elinduláshoz szükséges a bátorság. Aztán ahogy elindulsz az úton, rájössz, hogy minden képességed megvan a nehézségek leküzdéséhez. Ez pedig nagyon motiváló tud lenni.

Ne ijedj meg a kudarctól!
A motiváció hiánya mögött sok esetben a kudarctól való félelem áll.
Változtass a nézőpontodon, és tekints a kudarcra tanítómesterként! A kudarcok azt mutatják meg, hogy mi az az út, ami nem vezet a sikerhez. Ezek viszont értékes tapasztalatok, mert rájössz, hogy merre nem érdemes indulni.
Haladj lépésről-lépésre!
Nagyon lényeges, hogy ne akarj egyszerre túl sokat. Oszd szakaszokra a célodhoz vezető utat, ha szükséges akkor pedig pihenj!
Ha túlhajtod magad az elvezet téged a motiváció hiányához. Sokkal könnyebb fenntartanod a motivációd, ha felállítasz magadnak részcélokat is.
Dicsérd és jutalmazd meg magad!
A dicséret és a jutalom nagyon sokat segít a motivációd fenntartásában. Ha elvégeztél egy nehéz feladatot, veregesd meg a vállaidat.
Ne legyen bűntudatod a kikapcsolódástól, a munkán és a feladatok teljesítésén kívül is létezik élet. Ha megállsz egy kis időre, majd megünnepled valamilyen formában a sikereidet, óriási löketet fog kapni a motivációd.
Meríts erőt a sikereidből!
Biztosan leküzdöttél már nehéz helyzeteket az életedben. Miért ne sikerülne ez újból?
Az is lehet, hogy komoly sikereket értél már el, csak nem tulajdonítasz nagy jelentőséget a múltban elért eredményeidnek.
Emlékezz vissza, mennyi nehézséget leküzdöttél már az életben, és mennyi mindent értél már el. Ha ezt megteszed újból motiváltnak fogod érezni magad!
Gondolkodj pozitívan!
Ha pozitívan gondolkozol, és arra számítasz, hogy kedvezően alakulnak a dolgaid, sokkal nagyobb az esélyed a motivációd fenntartására.
Amikor látsz magad előtt egy pozitív képet, az megadja a kellő lendületet számodra.
E mellett érdemes bátorítanod és biztatnod magad.
“Képes vagyok rá!”
“Elérem a célomat!”
“Leküzdöm az akadályokat!”
Vedd körül magad pozitív emberekkel!
A motiváció hiánya bármikor, bárkivel előfordulhat. Vannak helyzetek, amikor szükséges lehet mások támogatása is.
Ha pozitív emberekkel veszed magad körül, ők képesek lelket önteni beléd. Ez pedig újra kellő motivációval vértez fel téged.
Figyelj a munka és a pihenés megfelelő arányára!
Minél fáradtabb vagy, annál kevésbé tudsz koncentrálni és teljesíteni. A túlhajszoltság a motivációdat is letöri.
Rendkívül fontos, hogy a munka és a pihenés aránya megfelelő legyen az életedben.
Hogyan tudok neked én segíteni, hogy fejleszd a motivációdat?
Nekem a kínai asztrológia a szenvedélyem, a hétköznapokban nagy lelkesedéssel tartok tanácsadásokat. Az asztrológia nem a biztosat mondja, hanem lehetőségeket jelöl.
Egy asztrológiai képletből kiderül, hogy mik azok a tulajdonságok, képességek benned, amelyek segíthetnek téged a nehézségek leküzdésében.
A motivációd fejlesztésében azzal tudlak támogatni, hogy rámutatok a benned rejlő képességekre, tehetségekre.
Önmagában nem elég a tehetség a sikerhez, de a legkönnyebben azokon a területeken tudsz kibontakozni, ahol használhatod a benned rejlő képességeket. Egy horoszkóp ábrából megtudható, hogy kinek milyen típusú tevékenységeket érdemes végeznie.
Amikor hozzád illő tevékenységeket végzel, sokkal könnyebb motiváltnak maradni.
A képleted megmutatja, hogy a te esetedben merre vezet az út az boldog és kiegyensúlyozott élet felé.
Mindenkinek más az útja, egy elemzés irányt mutat és segít megtalálni a saját utadat. A motivációt is sokkal könnyebben fenntartani, ha világosan látod merre vezet az utad, és mi az, ami előnyös számodra.
Vélemény, hozzászólás?