Mi az önbizalom? Miért fontos az önbizalom növelés? Milyen módszerekkel lehet növelni? Hogyan hat az életedre, ha nagyobb az önbizalmad?
Mi pontosan az önbizalom?
Az önbizalom a saját képességekbe, és tehetségbe vetett bizalom.
Az önbizalommal rendelkező ember tudja, hogy képes megbirkózni az akadályokkal. Nem csak a rutinfeladatokkal, hanem a teljesen új, ismeretlen szituációkkal is.
Az önbizalommal teli embernek helyén van az önértékelése, reálisan látja önmagát, nincs szüksége arra, hogy többet mutasson annál, mint, aki valójában.
Szoros a kapcsolat, az önbizalom, és az önismeret között.
Az önismeret az egyén összegzése a saját személyiségének összetevőiről, képesség arra, hogy el tudja magát helyezni a világban.
Az önbizalom az önismeretből táplálkozik, az önmagát ismerő ember tisztában van a képességeivel.
Önbizalmunk gyakorlással erősíthető, a megmérettetések tudják igazán megszilárdítani. Akkor van igazi alapja, ha belülről fakad, és nem a külvilág visszajelzéseitől. Az önmagában bízó ember számára, mindegy, hogy mi történik a külvilágban.
Az önbizalmat gyakran összetévesztik a nagyképűséggel.
Egy öntelt ember, többet képzel magáról, mint, aki valójában. Jobbnak tartja magát másoknál, illetve különlegesebbnek hiszi magát.
Ezzel szemben az önbizalommal rendelkező embernek helyén van az önértékelése, reálisan látja magát. Nincs szüksége arra, hogy többet mutasson a valós személyénél.
A határozott fellépés, magabiztos viselkedés sem egyenlő az önbizalommal. A lényeg az, hogy mi van belül, és nem az, hogy mit mutatsz a külvilág felé.
Foglaljuk össze, miben bízik egy önbizalommal teli ember:
- a saját képességeiben ;
- a saját boldogulásában ;
- saját személye fejlődésében ;
- tudja kezelni a váratlan szituációkat ;
- tud kiegyensúlyozott emberi kapcsolatokat kialakítani ;
- saját életének megértésében, és sikeres vezetésében.
Mik az önbizalom hiányának okai?
Mai világunkban elég nagy arányban van jelen az önbizalomhiány.
Két fő csoportra osztható a kialakulásának oka: családi és társadalmi okokra.
A gyerekkor mindenki életében meghatározó, hiszen a szülőktől kapjuk a mintáink nagy részét.
A szülők felől érkező túlzott elvárások, szinte észrevétlenül kialakíthatják az önbizalomhiányt.

Ilyenkor a szülők, nem a gyermek képességeinek megfelelő elvárásokat támasztanak. Lehet ez tanulással kapcsolatos, vagy olyan dolgokat bíznak a gyermekre, ami nem az életkorához illő. Ezek után, szinte borítékolható a gyermek kudarcélménye.
A folyamatos kritizálás is nagy károkat tud okozni egy gyermek lelki életében.
Sok szülő azt hiszi, hogy a szigorú, kritikus neveléssel segít a gyerekének. A gyerek ilyenkor azt érzi, hogy semmit sem tud megcsinálni, egy idő után kialakul benne egy kőkemény, kritikus belső hang.
E miatt felnőttkorában nem lesz elégedett magával, nem bízik a képességeiben, mondván úgysem jó, amit éppen tesz. A gyerekkori traumák miatt nem lesz helyes az önértékelése.
A társadalom, a külvilág, és az aktuális divatirányzatok elvárásainak követése is ki tudja alakítani az önbizalomhiányt.
Előfordulhat, hogy a külső megjelenésével nem elégedett valaki, vagy már gyerekkorában is megjegyzéseket tettek a testalkatára. Ezek mind kiváltói lehetnek az önbizalomhiánynak.
Erre még rátesz egy lapáttal a fogyasztói társadalom, és a média. Azt a képet sugallják, hogy kisportolt testalkattal rendelkezz, illetve mindig a legújabb divat szerint öltözz.
A háztartás vezetése, a gyermeknevelés, és a munka mellett, mindig figyelj oda a külső megjelenésedre is. Ez az, amit nem lehet megtenni, az összes külső elvárásnak megfelelni lehetetlenség. Sajnos sokan beleesnek ebbe a csapdába, és nem érzik elég jónak magukat.
Miért fontos az önbizalom növelése?
Az életed minőségét nagyban befolyásolja az önbizalmad. Lehetőségek mindig vannak, az önbizalommal teli ember megragadja, és kihasználja ezeket. Amikor nincs elég önbizalmad nem mered próbára tenni magad.
Az önbizalom hiánya megnehezíti a saját fejlődésedet.
A szorongás a mindennapjaid részévé válhat, a túlzott aggódás is jellemző lehet. Ezek visszavetnek téged, nem tudsz majd kiteljesedni. Önmagad meg nem élése, lelki gondokat és frusztrációt okoz, amely kihat a magánéletedre, a munkádra, és az anyagi helyzetedre is.
Az önbizalmat apró lépésekkel lehet növelni, a megmérettetések segítségével.
Az önbizalommal teli ember nem fél új dolgokat, és módszereket kipróbálni. A belső erejét használja, felismeri az erősségeit, majd alkalmazza azokat. Ugyanakkor tisztában van a saját gyengeségeivel is, elfogadja, de igyekszik fejleszteni az elmaradásait.
Az önbizalmad növelésével stabilabb leszel az életben, a váratlan helyzetek sem zökkentenek ki. Természetessé válik a viselkedésed, azt adod, aki vagy. Nem hasonlítod össze magad másokkal, a külvilág véleményéből azt fogadod be, amit építő jellegűnek találsz.
- Lelked mélyén nyugodtság jellemez, mert tisztában vagy az értékeiddel, ezt sugárzod a külvilág felé.
- Az emberi kapcsolataid is kiegyensúlyozottabbak lesznek, a magánéletben, és a munkahelyen is.
- A hasonló, a hasonlót vonzza, így hozzád is az önbizalommal rendelkező emberek fognak majd kapcsolódni.
Milyen tévhitek keringenek az önbizalomról és annak növeléséről?
Van néhány tévhit, amely befészkelte magát a köztudatba, az önbizalommal kapcsolatban. Fontos, hogy ezek a hiedelmek tisztázásra kerüljenek.
1. Ez egy veled született dolog: vagy van, vagy nincs
Az önbizalmad mértéke egész életedben változó, és változtatható.
A gyerekkor nagyban befolyásolja a mértékét. Egy mérgező szülő-gyermek kapcsolat hátrányt jelenthet, a jó kapcsolat, viszont előnyt.
Az önbizalom mértéke növelhető, elsősorban az élet megmérettetései által.
Akikben ott van az önbizalom, azoknak ezt fel kellett építeniük, illetve folyamatosan szinten is kell tartaniuk. Hogyan teszik ezt? Új kihívásokat keresnek maguknak, amely elősegíti a személyes fejlődésüket.
2. A nagyobb önbizalom garancia arra, hogy sosem ér csalódás
Amennyiben van önbizalom, attól még nem biztos, hogy helyes az önértékelés.
Akinek általánosságban helyén van az önbizalma, az is képes lehet rosszul felmérni egy helyzetet. Amikor túl sokat vár önmagától valaki, csalódások érhetik.
A csalódás elkerülése nem az önbizalomtól függ, hanem a reális helyzetfelmérésen, vagy az elvárások kiiktatásán múlik.
3. A kritika és a kudarc árt az önbizalomnak
Az önbizalom belülről fakad, ha a kritika, vagy a kudarc tartósan elbizonytalanít, nem volt valós az önbizalmad.
Vannak rosszindulatú emberek, akik megingathatják a hitedet. Fontos, hogy felállíts magadban egy mércét. Mérlegeld, hogy kitől érkezett a kritika, és hasznos-e számodra.
Hallgass a megérzéseidre, illetve törekedj arra, hogy az elhangzottakat a személyes fejlődésedre fordítsd. A belső hangod megmondja, hogy mi a jó neked. Ennek a technikának a rendszeres alkalmazása erősíteni fogja az önbizalmadat.
4. Az alacsony önbizalmon nem lehet változtatni
Az életben semmi sem állandó, mindenen lehet változtatni. Tudatos munkával az önbizalmat is lehet növelni, fejleszteni.
Bármilyen feladat sikeres elvégzése tudja építeni az önbizalmat. Leginkább azok szilárdítják meg, amelyek a komfortzónád elhagyására kényszerítenek.
Amikor azt tapasztalod, hogy képes vagy megoldani egy feladatot, elkezd kialakulni benned az önbizalom. Minél többször lépsz ki a komfortzónádból, annál inkább elmélyül benned ez az érzés.

5. Akkor lesz önbizalmam, ha valami nagy dolgot építek fel
Nem lesz mindenkiből feltaláló, vagy világhírű előadóművész. Egy hétköznapi dolog véghezvitele is adhat önbizalmat számodra.
Mindenkinek más a személyes mércéje, mindenkinek mást jelent a siker. Siker lehet egy jól sikerült sütemény, egy vizsga teljesítése, egy munkahelyi előléptetés, vagy bármi más.
Esténként tekints vissza a napodra, és dicsérd meg magad, ha sikeresen elvégeztél egy-egy feladatot. Ezek a kis sikerek építik fel a szilárd önbizalmat.
6. Az önbizalommal teli emberek beképzeltek
A beképzeltség, és az önbizalom nem azonos dolgok.
A nagyképű ember többet képzel, és mutat magáról, mint amilyen valójában. Legtöbbször ez pont az önbizalomhiány jele, hiszen neki mutatnia kell a külvilág felé egy pozitív képet.
Az önbizalommal teli embernek nincsen szüksége megerősítésekre, és nem szeretne mindenáron a középpontba kerülni.
7. Tökéletessé kell válni, hogy legyen önbizalmam
Az önbizalommal rendelkező ember is vét hibákat. A tökéletességre való túlzott törekvés, igencsak megnehezíti az életedet. A saját magad felé támasztott elvárások a végtelenségig nyújthatók.
Aki bízik magában, majd cselekszik, tudja, hogy benne van a hiba lehetősége a tetteiben. Tökéletesség nincs, inkább csak a tőled telhető legjobbra törekedj.
Önbizalom növelés lépésről lépésre: 12 tipp, hogy magabiztosabban élj
Az önbizalom szintje szerencsére növelhető. Az önbizalom növelés sokszor kitartást igényel, viszont segítségével minőségi javulás érhető el az életedben.
Melyek azok a lépések, és módszerek, amik növelni tudják az önbizalmat?
1. Önbizalom növelés tipp: határozz meg célokat
Az önbizalom a kitűzött célok teljesítése után fog növekedni, ez csak a gyakorlatban fejleszthető. Amikor a komfortzónádon belül maradsz nem fogsz fejlődni, a valódi előrelépés a kihívások legyőzése által érkezik az életedbe.
A célok meghatározása előtt érdemes néhány kérdést feltenned magadnak.
- Mi tesz engem boldoggá?
- Mi a fontos számomra?
- Milyen típusú foglalkozás illik hozzám?
- Milyen szabadidős tevékenységet végeznék szívesen?
- Mi a kihívás számomra?
2. Önbizalom növelés tipp: képzeld el és írd le a céljaidat
A megfogalmazott céljaidat, és azok megvalósulását érdemes elképzelni, magad előtt látni. Ehhez teremts nyugalmat, csukd be a szemed, és engedd szárnyalni a képzeletedet.
Minden a gondolatainkon keresztül manifesztálódik, amire fókuszálsz az nagyra nő.
Ugyanez igaz az írásra is, vesd papírra a céljaidat, és higgy a megvalósulásukban. A lényeg az, hogy rendszeresen végezd el ezeket a gyakorlatokat.
3. Önbizalom növelés tipp: tarts magad körül rendet
Mindenki mást ért rend alatt, de a célok eléréshez szükséges egyfajta rendszer, és a tudatos cselekvés. Szervezett, és következetes munkával lehet felépíteni bármit, így az önbizalmat is.
Amikor átlátod a feladatokat, és tudod, hogy mit szeretnél, sokkal könnyebb haladni. Energiát lehet megtakarítani azzal, ha a fontos dolgaidat mindig ugyanoda teszed vissza. Ilyenkor biztosan nem szükséges majd azokat keresni.
A kitűzött feladatokkal is könnyebben tudsz majd haladni, a részsikerek pedig automatikusan növelni fogják az önbizalmadat.
4. Önbizalom növelés tipp: légy tudatos, alakíts ki új szokásrendszereket
A tudatossághoz szükség van önismeretre is. Foglalkozz önmagaddal, mérd fel a saját igényeidet, vedd sorra az előnyös, és a kevésbé előnyös szokásaidat.
Amikor már tudatosultak a rossz szokások, alakítsd át őket.
Ez eleinte nehéz, főleg az évtizedes szokásoknál, mert már a hétköznapjaid részévé váltak. Kitartó munkával viszont be lehet vezetni új szokásokat, amelyek a személyes fejlődésedet szolgálják.
5. Önbizalom növelés tipp: élj egészségesen, legyen napirended
Az egészséges életmód, a rendszeres mozgás, és a megfelelő mennyiségű pihenés elősegíti a hatékony munkavégzést. A sport is adhat számodra önbizalmat, hiszen saját magadat teszed próbára. Az itt szerzett önbizalom átvihető az élet más területeire is.
A napirend kiegyensúlyozottá teszi az életedet, illetve hosszú távon hatékonyabban tudsz haladni a feladataiddal.

6. Önbizalom növelés tipp: használj kevesebb közösségi médiát
A közösségi média sok időt el tud venni az életedből, és nem biztos, hogy ez az időtöltés mindig hasznos. Kapcsolattartásra nagyszerű lehetőség, illetve vannak jó csoportok, és applikációk is. Ugyanakkor érdemes lehet felállítani egy időkorlátot önmagadnak.
A közösségi média nem a valós képet mutatja. Tudat alatt összehasonlítást végzel, amikor az üzenőfaladat nézegeted. Láthatod mások nyaralásról készült képeit, vagy a tökéletes sminkjüket. E miatt rosszul is érezheted magad, és az önbizalmad mértéke is csökkenhet.
Tudatosítsd magadban, hogy a közösségi média nem a valós képet mutatja.
7. Önbizalom növelés tipp: élj a jelenben
Amikor nem a jelenben élsz, a múlton rágódsz, vagy a meg nem történt dolgoktól tartasz. A jelenről viszont elfelejtkezel, pedig ez határozza meg a jövődet.
Ne azonosulj a gondolataiddal, figyelj rájuk kívülállóként, aztán válaszd meg, hogy melyik hasznos számodra közülük.
Próbálj ítéletmentes maradni, ami eleinte nagyon nehéz, főleg, ha feszült helyzetbe kerülsz. Számos technika segíthet a jelenben maradni, mint például: a relaxáció, vagy a meditáció. Rendszeres használatuk megkönnyíti, hogy higgadt tudj maradni döntéshelyzetekben.
8. Önbizalom növelés tipp: vedd körül magad pozitív emberekkel
Nagyon fontos lépés az önbizalom növelés útján, hogy pozitív emberekkel vedd magad körül.
Átragad rád a lelkesedésük, adhatnak neked tanácsokat, dicsérhetnek, és biztathatnak téged. A negatív emberek ezzel szemben lehúznak, és visszatarthatnak a fejlődésben.
Egy munkahelyen nem mindig lehet ezt megoldani, ilyenkor igyekezz minél kevesebb időt tölteni a negatív emberek társaságában. Amennyiben nagyon rosszul érzed magad egy adott helyen, válts, mert testi és lelki problémák is kialakulhatnak.
9. Önbizalom növelés tipp: figyeld meg önmagadat
Bárhol, és bármilyen helyzetben vagy, figyeld meg az érzéseidet. Nézd meg, hogy egy adott szituáció mit vált ki belőled. Jó érzéseket vagy kellemetleneket?
Amikor rosszul érzed magad, akkor tedd fel a kérdést: miért van ez? Ezzel ki tudod szűrni, hogy mi a jó neked, és mi nem megfelelő.
Önmagad megfigyelésének a célja: önmagad megismerése, és a téged visszahúzó probléma megtalálása. Az önismeret az önbizalom növelésében nagyon fontos.
10. Önbizalom növelés tipp: ismerd fel a félelmeidet, és nézz szembe velük
Egy önbizalom-hiányos embernek biztosan vannak félelmei. Fél belevágni új dolgokba, fél megmutatni a képességeit, tart a kudarctól, az anyagi biztonság elvesztésétől, és a sort még lehetne folytatni.
Még az önbizalommal teli emberek is lehetnek bizonytalanok, félhetnek az új dolgoktól. Ők viszont szembe mernek nézni ezekkel, aztán cselekednek.
A félelmek legyőzéséből lehet a legtöbb önbizalmat meríteni.
11. Önbizalom növelés tipp: tudatosan keresd a kihívásokat
A kihívások edzik az önbizalmat, a határaid átlépése új tapasztalatokkal vértez fel.
A bizonytalanság érzése akkor erősödik fel benned, amikor nem a megszokott kereteid között mozogsz. Az önbizalmad erősítéséhez szükséges kilépni a komfortzónádból, ilyenkor tanulsz meg igazán megbízni a saját erődben.
Aztán elkezdesz érezni egy törvényszerűséget: ha egy nehéz kihívást teljesítettél, akkor a következő feladathoz már nagyobb önbizalommal fogsz odaállni.

12. Önbizalom növelés tipp: hallgass a belső hangodra, megérzéseidre
Tanuld meg függetleníteni magad mások véleményétől.
Ez nem azt jelenti, hogy zárkózz be, hanem csak azt engedd be a saját szűrődön, amit hasznosnak találsz.
Amikor lelkesedsz valami iránt, és pozitív érzéseid vannak, merj belevágni. Figyeld meg az érzéseidet, ha biztos vagy a döntésedben, akkor cselekedj is.
Egy döntés meghozatala előtt teremts csendet magad körül, illetve a fejedben. Az elme csendje szükséges, ahhoz, hogy oda tudj figyelni a megérzéseidre. A belső hangod el fog vezetni téged a legjobb választáshoz.
Vélemény, hozzászólás?