Mitől alakulhat ki az önbizalomhiány? Miért kell figyelni a jelekre, miért kell foglalkozni a problémával? Mit lehet tenni ellene?
Az önbizalomhiány megnehezíti a mindennapokat, számos formában jelentkezhet, előfordulhat az élet bármely területén. Ebben a cikkben elsősorban arról olvashatsz majd, hogy melyek az önbizalomhiány legfőbb jelei.
Nagyon fontos ezeknek a jelzéseknek a felismerése. Amennyiben nincsen megfelelően kezelve az önbizalomhiány, az komoly gátakat jelent az emberi kapcsolatok, és a személyes fejlődés területén is.
Mitől alakul ki az önbizalomhiány?
Az önbizalomhiány kialakulása két fő csoportra osztható. Családi és nevelési, illetve társadalmi okokra vezethető vissza.
Családi és nevelési okok
- Túlzott elvárások. Ilyenkor a kudarcélmény borítékolható, hiszen a gyermek képességeit meghaladják a felé támasztott elvárások.
- Folyamatos kritizálás a szülők részéről. Itt is a túl magas mérce okozza a gondot, illetve a pozitív visszajelzések hiánya. A gyermek azt érzi majd, hogy ő semmit sem csinál megfelelően.
- Túlzott, folyamatos tiltások. Ez bekorlátozza a gyermeket, amellyel a szülő elveszi tőle a saját határainak megtapasztalását. A túlféltésből is adódhat, amely valójában a szülő félelmeinek kivetülése. Ennek következményeként a gyermek nem mer semmi újat kipróbálni, és kialakulhat nála a döntésképtelenség is.
- Dicséret hiánya. A dicséret nagyon fontos, mert erre épül az önbizalom és az önbecsülés. Amikor ez teljesen hiányzik egy gyermek életéből, garantált lesz az önbizalomhiány.
- Gyermekkori elhanyagoltság. Amikor a gyermeket fizikailag, vagy érzelmileg magára hagyják, az mély sebeket ejt rajta. Kialakul az érzés: nem vagyok elég jó a szüleimnek. Ezek a gyerekek nem tartják magukat szeretetre méltónak, a feléjük tanúsított közömbösség miatt.
Az ilyen gyermekkori traumák elmélyülnek, majd felnőttkorra már szilárdan beépülnek a személyiségbe. Sok szülő nincs tisztában ezekkel a folyamatokkal, vagy már ők is ilyen mintákat hoznak gyermekkorból. A tudatos nevelés hiánya az, amely nagyban hozzájárul az önbizalomhiány kialakulásához.
Társadalmi okok
- A külvilág elvárásai. Legyen tökéletes alakod, a legújabb divat szerint öltözködj! Legyen szép autód, és gyönyörű házad! Vedd meg a legújabb kütyüket, mert lenéznek majd a munkahelyen, ha a tíz éves telefonodat nyomkodod!
Önmagad külvilághoz való viszonyítása teljesen normális emberi cselekvés. Arra viszont figyelj, hogy azokkal az emberekkel hasonlítsd össze magad, akik veled hasonló lehetőségekkel bírnak! Amikor a tőled nagy mértékben eltérő emberekkel veted össze magad, sokkal nagyobb eséllyel alakul ki benned a kisebbrendűség érzése.
Miért fontos felismerni az önbizalomhiányt és tenni ellene?
Az életed minden területére kihat az önbizalomhiány.
Az önmagad elé felépített gátak és hiedelmek okozzák az önbizalomhiány kialakulását.
Egy családon belül generációról generációra öröklődnek a szokás- és hiedelemrendszerek. A szülők és a nagyszülők feldolgozatlan élettapasztalatai átadódnak. “Nem vagyok elég jó.” “Nekem ez nem sikerülhet”. Egy gyermek akarva-akaratlanul átveszi ezeket a berögződéseket, mert ezt tekinti mintának.
Sokszor nagyon nehéz felderíteni az önbizalomhiány valós okát, érdemes szakembert felkeresni ilyen helyzetekben. Az első lépés a kiváltó ok felismerése, ez a kiindulópont a szilárd önbizalom felé vezető úton.
Amikor felismered az önbizalomhiány okát, már látod, hogy merre érdemes indulnod. Érezheted mások támogatását, viszont csak te tudod minőségibbé tenni az életedet.
Az önbizalomhiány legjobb gyógyszere a cselekvés. Olyan helyzetek keresése, ahol szükséges a korlátaid átszakítása, és a félelmeid legyőzése.
Milyen problémákhoz vezet később, ha nem foglalkozol vele?
- Megnehezíti a saját fejlődésedet, és boldogulásodat az életben.
- Nehezebbé válnak a mindennapjaid. Folyamatos lehet a szorongás, és az aggódás az életedben.
- Kerülöd a kihívásokat. A váratlan helyzetek könnyen kizökkentenek.
- Bekorlátozod önmagad. Nem hozod ki a maximumot, a tőled telhető legjobbat az élethelyzetekből.
- Nem élsz a lehetőségeiddel. Azért nem ragadod meg ezeket az esélyeket, mert nem lépsz ki a komfortzónádból.
- A lelked mélyén megjelenik a hiányérzet. Legbelül érzed, hogy nem tettél meg minden tőled telhetőt.
- Úgy érzed, hogy a körülmények áldozata vagy. Valójában a saját, korlátozó hiedelemrendszereid állítanak eléd falakat.
- Mások meglátásai által könnyen befolyásolhatóvá válsz. Amikor nincsenek rólad előnyös véleménnyel, az könnyen lesújthat téged. Ennek hátterében az áll, hogy nincs meg a saját, szilárd értékrended.
A jó hír az, hogy az önbizalom mértéke növelhető. Elsősorban a tudatos munkával, és olyan feladatok teljesítésével, amelyek kívül esnek a komfortzónádon.
Mik az önbizalomhiány jelei?
Az önbizalomhiány különféle formákban mutatkozhat meg. Vannak jelek, amelyek egyértelműen jelzik, hogy érdemes foglalkoznod az önbizalmad fejlesztésével.
1. Nincs motivációd
A motiváció egy ösztönző erő, amely a célod eléréséhez szükséges feladatok elvégzéséhez ad energiát. A motiváció teremti meg azt a lehetőséget, hogy a benned rejlő képességeket kibontakoztasd. A hiánya ebből következően nehézségeket okoz a mindennapokban.
A motiváció elvesztésének hátterében meghúzódhat: a kudarctól való félelem, és a saját képességekbe vetett hit megrendülése.
Hogyan nyilvánul meg?
- nehezen kelsz fel reggel ;
- halogatod a teendőket, nem érzel magadban erőt a teljesítésükhöz ;
- elzárkózol a világ elől ;
- beletörődsz a helyzetedbe, elkerülöd a kihívásokat ;
- nincsenek céljaid, egy adott napon belül sem.
Megoldás
Tűzz ki célokat, és jelölj ki magadnak határidőket a teljesítésükre! Legyenek először kisebb célok, aztán lépésről-lépésre haladj a nehezebb kihívások felé! Ne felejtsd el megveregetni a válladat, ha megcsináltad a kitűzött napi céljaidat!

2. Szorongsz, ha társaságban vagy
A szociális szorongásnak vannak enyhébb és súlyosabb tünetei. A hátterében az áll, hogy nem érzed magad elég jónak. Túlzottan nagy jelentőséget fordítasz a külvilág véleményének, megfelelési kényszerben vagy.
“Hogyan fogadják majd mások az ötleteimet? Mi lesz, ha nem fog tetszeni nekik az elképzelésem? Biztosan le fognak szólni engem. Inkább nem nyilvánulok meg, hátha hülyeséget mondok.” Ilyen, és ehhez hasonló gondolatok keletkezhetnek az elmédben. Ennek következtében visszahúzódsz, távolról figyeled az eseményeket, sőt egy idő után kerülheted a közösségi programokat.
Hogyan nyilvánul meg?
- már akkor elkezdesz szorongani, mielőtt társaságba mész ;
- elméleteket gyártasz, hogy mit fognak majd gondolni rólad mások ;
- bántásként élheted meg mások ártatlan megjegyzéseit ;
- folyamatosan figyeled a saját viselkedésedet és mások reakcióit ;
- egyre kevesebb emberrel tartod a kapcsolatot.
Megoldás
Amennyiben régóta fennáll ez a probléma, keress fel egy pszichológust, és kérj segítséget!
Hasznos lehet a felbukkanó negatív gondolatok megfigyelése is. Tedd fel a kérdést magadnak: mi a szorongásom oka? Amikor megtaláltad az okot, tegyél fel egy újabb kérdést: valóban akkora a baj, mint ahogyan azt elsőre gondoltam? Tapasztalod majd, hogy már józanabbul látod a problémát, és rájössz túlzott volt a félelmed.

3. Könnyen leszel depressziós
A félelemmel ellentétben a depressziónak nincsen kézzelfogható oka, de rengeteg tünet társulhat hozzá. Az egyik ilyen jel az önbizalomhiány.
A mai társadalomban azért gyakori a depresszió, mert nem megfelelően kezelik az emberek az érzelmeiket. Gyakori az elfojtás, és a zárkózottság érzelmi téren. Ez a befelé forduló cselekvés nehezebbé teszi a váratlan változásokhoz való alkalmazkodást. Ennek következtében növekszik a kudarc aránya a problémamegoldásban, amely stresszt okoz. Amikor hosszú távon fennállnak ezek a tényezők, kialakul a depresszió.
Hogyan nyilvánul meg?
- rossz a hangulatod ;
- alacsony az önértékelésed ;
- nem tudsz örülni a dolgoknak ;
- tele van az elméd negatív gondolatokkal, zárkózottá válsz;
- testi tünetek is kialakulnak: fejfájás, szédülés, emésztési zavarok, rossz alvás, álmatlanság stb.
Megoldás
Mindenképpen keress fel pszichológust! Vannak helyzetek, amikor szükséges mások segítségét kérni.
Vegyél erőt magadon! Mozogj, sportolj, kirándulj, és legyél a levegőn! A mozgástól automatikusan jobb kedved lesz, és jó érzéssel tölt el majd, hogy tettél az egészségedért. Legyél türelmes magaddal, lépésről-lépésre építsd fel a jó közérzetet!

4. Nem tudsz megbirkózni a kritikával
Akkor nehéz elfogadnod a külvilág véleményét, ha nincsen kialakult, szilárd értékrended. Az értékrend abban segít, hogy helyesen ítéld meg a külvilágból érkező kritikákat. Amikor ez megvan, akkor már csak azt engeded be a külvilágból, ami téged valójában épít. Ennek viszont előfeltétele a tudatosság, és az önismeret.
Előfordulhat, hogy mélyen érint egy-egy külvilágból érkező inger, ez teljesen természetes. Ami mélyen érint azzal általában dolgod van, és a fejlődésedet hivatott szolgálni. Amikor viszont sokáig rágódsz valamin, a hatása alá kerülsz az adott véleménynek, nem biztos, hogy elég stabil az értékrended.
Hogyan nyilvánul meg?
- rágódsz mások véleményén, akár napokig ;
- elbizonytalanodsz ;
- magyarázkodsz másoknak, mintha beszámolóval tartoznál nekik ;
- bizonygatod a cselekedeteidet ;
- feszültté válsz.
Megoldás
Építsd fel a saját értékrendedet, következetesen! Ezzel együtt maradj nyitott, mert mindenkitől lehet tanulni!

5. Nehezen fogadod a dicséretet
Ennek a hátterében is az áll, hogy nem érzed magad elég jónak. A tökéletességre való törekvés szintén a kiváltó okok között lehet. Túl magasak lehetnek az elvárásaid önmagaddal szemben, és úgy érzed, hogy nem érdemled meg a dicséretet.
Mindig találsz hibát a viselkedésedben, sohasem vagy elégedett önmagaddal. Miért alakult ki ez? Azért, mert önmagad árnyékos oldalát nem fogadod el.
Hogyan nyilvánul meg?
- nem érzed jogosnak a dicsérő szavakat ;
- nem hiszed el, hogy komolyan gondolják a dicséretet ;
- nem tudod mit kezdj a helyzettel, igazából még neked kellemetlen ;
- kevesebbnek, tehetségtelenebbnek érzed magad másoknál ;
- alábecsülöd a saját sikereidet.
Megoldás
Első lépésként köszönd meg, ha mások megdicsérnek! Gyakorold ezt, és építsd be a hétköznapjaidba! Aztán vizsgáld meg a saját magadról alkotott képet, nézd meg, hogy reális-e az értékítéleted önmagaddal szemben!

6. Nem tudsz dönteni
Az életben napi szinten kerülsz döntéshelyzetek elé. Természetesen vannak szituációk, amelyek hosszas gondolkodást igényelnek, egy idő után viszont szükséges meghozni a döntést.
Miért nem döntesz? Azért, mert tartasz a rossz döntéstől, és a tökéletességre törekszel. Valójában rossz döntés, és tökéletes döntés sem létezik. Minden döntésben ott van a bizonytalanság, és a kudarc lehetősége. Az önbizalommal teli embernek is vannak kétségei és félelmei, viszont szembe mer nézni ezekkel, és nem uralkodik el rajta a döntésképtelenség.
Hogyan nyilvánul meg?
- sokat rágódsz a döntéseiden ;
- félsz a bizonytalanságtól ;
- attól tartasz, hogy hátrányosabb helyzetbe kerülsz, mint előtte voltál ;
- túlszervezed a dolgokat, minden lehetséges részletet felkutatsz, a “tökéletes” döntésre törekszel ;
- lehet, hogy nem is hozol döntést, vagy olyan döntést hozol, amit könnyen felülírhatsz.
Megoldás
Nézz szembe a félelmeiddel, tegyél meg minden tőled telhetőt, aztán dönts! Gyakorold magát a döntést, először kezdj egyszerűbb élethelyzetekkel! Bízz a döntéseidben!

7. Kerülöd a konfliktusokat
Vannak helyzetek, amikor szükséges kiállnod önmagadért. Amikor sodródsz, és folyamatosan olyan kompromisszumokat kötsz, amelyek nem előnyösek számodra, kiadod a kezedből az életed irányítását.
Mindenkit érnek sérelmek, ha elfojtod ezeket, csak gyűlik benned a feszültség. Azt is érezheted, hogy nincs elég erőd az adott szituációk megoldásához. Lehetetlen, és megoldhatatlan helyzet nem létezik! A konfliktuskerülés hátterében az van, hogy nem bízol a saját képességeidben.
Hogyan nyilvánul meg?
- nem mondod ki, ami a szívedet, lelkedet nyomja ;
- halogatod a fontos beszélgetéseket ;
- füllentesz, kis hazugságokat mondasz ki, hogy elkerüld a konfliktust ;
- félsz attól, hogy nem felel meg másoknak a te nézőpontod ;
- kerülöd azokat, akikkel valószínűsíthetően konfliktusod lehet.
Megoldás
Jelezd a külvilág felé, ha valami bánt téged! Vállald fel a saját véleményedet, és állj ki magadért!

8. Kerülöd a kihívásokat
Amikor kerülöd a kihívásokat, az jelzi, hogy nem bízol a saját képességeidben. Pedig hidd el, hogy vannak olyan tulajdonságaid, amelyekkel bármilyen nehéz helyzetet meg tudsz oldani!
A kihívások kerülésével megrekedsz egy helyzetben, önként lemondasz a fejlődés lehetőségéről. Amikor sok lehetőséget elszalasztasz, egy idő után hiány keletkezik benned. “Mi lett volna, ha megpróbálom? Miért nem cselekedtem?” Ezek a kérdések a lelked mélyéről bújnak elő, és azt jelzik, hogy nem tettél meg minden tőled telhetőt.
Az életben időről-időre szükséges új kihívásokat keresni, mert beáll a stagnálás és nem fejlődsz tovább. Aztán beköszöntenek a szürke hétköznapok, és az állandó hiányérzet is árnyékként követ majd téged.
Hogyan nyilvánul meg?
- állandó hiányérzeted van ;
- ragaszkodsz a megszokotthoz ;
- legbelül érzed, hogy nem tettél meg minden tőled telhetőt ;
- elégedetlen vagy az életeddel, a panaszkodás, és a kifogások gyártása megjelenik ;
- nem tudsz örülni mások sikereinek, irigykedsz rájuk.
Megoldás
Egyszerű a válasz: keresd a kihívásokat! Az önbizalom leginkább a kihívások legyőzésén keresztül tud növekedni.

9. Az önbizalomhiány egyértelmű jele: bizonytalan viselkedés
Lehet, hogy a lelked mélyén érzed, már szükséges lépned, mégsem cselekszel. Azért történik ez, mert nem bízol magadban, és a képességeidben. Előfordulhat az is, hogy állandóan megkérdőjelezed önmagad.
A kétség bizonyos fokig normális, az önbizalommal teli ember is tapasztalja. Ő viszont szembenéz ezekkel, és a tettek mezejére lép.
Hogyan nyilvánul meg?
- visszahúzódó vagy ;
- nem mersz segítséget kérni, akkor sem, ha nagy szükséged van rá ;
- állandóan bocsánatot kérsz ;
- visszatartod a véleményedet ;
- nem bízol a döntéseidben, eluralkodnak rajtad a kétségek.
Megoldás
Súlyos esetben, régóta fennálló helyzetben, keress fel egy pszichológust!
Vizsgáld meg önmagad, és keresd meg az előnyös tulajdonságaidat! Ezután kezdd el ezeket a gyakorlatban is használni. Amennyiben nehezen megy az előnyős képességeid felkutatása egy önismereti tréner, egy pszichológus, vagy egy asztrológus tud ebben segíteni neked.

10. Az önbizalomhiány érdekes jele: túlzott agresszivitás
Az agresszivitás számos helyzetben megjelenhet, mindig valamilyen hiányérzet okozza. Ebből következik, hogy az önbizalom hiánya is állhat a hátterében.
Az agresszivitással, a túlzott fellépéssel az önbizalomhiányát próbálja eltakarni az adott ember. Versengésnek élhet meg helyzeteket, ha tud dominálni, akkor a külvilág felé erőt mutatva próbál mások fölé kerekedni. A gond ezzel az, hogy az embertársait megbántja közben.
Létezik passzív agresszió is, például ilyen a megsértődés, vagy a néma csendbe burkolózás. A végeredmény ugyanaz lesz, mint a nyílt agressziónál. Mások fogják a kárát szenvedni ennek a viselkedésnek.
Hogyan nyilvánul meg?
- belső bizonytalanságot élsz meg ;
- a külvilág felé erőt mutatsz, de ez csak a látszat ;
- bizonyos helyzetekben nem tudod kezelni az indulataidat ;
- bizonyos helyzetekben leminősítesz másokat, szándékosan szítod a feszültséged ;
- legbelül tehetetlennek érzed magad.
Megoldás
Amennyiben régóta fennáll ez a helyzet, keress fel egy pszichológust!
Az érdekeidet, úgy képviseld, hogy nem bántasz meg másokat! Gyakorold az önuralmat, a relaxációs, meditációs gyakorlatok ebben a segítségedre lesznek! Amikor érzed, hogy feltörnek benned az indulatok, figyelj tudatosan a légzésedre!

Mit lehet tenni az önbizalomhiány ellen? Hogyan segíthet az asztrológia?
Az előzőekben már felsoroltam számodra gyakorlati tippeket az önbizalomhiány megszüntetése érdekében. Az önbizalom növelése kulcsfontosságú, mert sokkal könnyebben leküzdöd a felmerülő akadályokat.
Az asztrológia leginkább úgy tud neked segíteni az önbizalmad növelésében, hogy ismerteti az előnyös képességeidet. Mindenki rendelkezik az élet valamely területén átlagon felüli képességekkel, tehetségekkel.
Egy asztrológiai elemzés megmutatja, hogy milyen eszközök vannak a kezedben a nehézségek leküzdéséhez. Amikor már ismered a saját képességeidet a problémás élethelyzetek megoldása is könnyebbé válik, mert tudod, hogy mihez nyúlj. Aztán jönnek a sikerélmények, amelyek magukkal hozzák az önbizalmad növekedését is.
Vélemény, hozzászólás?