Miért fontos a jó problémamegoldás? Fejleszthető-e ez a készség? Milyen kreatív módszerek vannak a problémamegoldásra, amik segíthetnek?
Az élet velejárója a problémamegoldás. Minden nap problémákat oldasz meg, és így tesznek mások is. Aztán előfordul, hogy nehezen indulnak be a dolgok, az is lehet, hogy feladod a felmerült probléma megoldását.
Mit tudsz tenni egy kihívást jelentő helyzetben? Hogyan kerülhető el az, hogy feladd a problémád megoldását? Hogyan tudod sikeresen megoldani az életedben felmerülő próbatételeket? Ez a cikk ezekre a kérdésekre ad válaszokat, és tippeket számodra.
Miért fontos a jó problémamegoldó készség, milyen előnyei vannak?
Először a probléma fogalmát érdemes meghatározni.
A probléma az a jelenben kialakult szituáció, amely ellenkezik az adott ember szándékaival, és akadályként áll a kitűzött célja előtt.
Az emberek többsége azt vallja, hogy az élet kihívások nélkül lenne a legjobb. A mai világban gyakran sokkhatásként élik meg a problémákat az emberek, e miatt a probléma szóhoz is negatív tartalom társul.
A jó problémamegoldó készségnek számos előnye megmutatkozik. A problémamegoldás képessége nagy előnyt jelent egy cég, egy vállalkozás, és az adott egyén számára is. Ez a képesség kihívásokban, váratlan szituációkban jól jön. Az élet, ahogy te is tapasztaltad számos ilyen szituációt tartogat.
A problémamegoldás közben megismered az adott probléma kialakulásának hátterét. Alaposan kielemzed az okokat, majd terveket készítesz, és ezek közül választod ki a megoldást.
Milyen előnyöd származik abból, ha megoldod a problémáidat?
- Gondolkodási folyamatban vagy, tehát frissen tartod az elmédet.
- Cselekszel, tehát tapasztalatokkal gazdagodsz.
- Használod a kreativitásodat, tehát összefüggéseket fedezel fel.
- Lépésről-lépésre haladsz, tehát gyakorold a kitartást.
- Jól alakulnak a dolgaid, tehát sikerélményben lesz részed, ami jót tesz az önbecsülésednek és az önbizalmadnak.
- Fejlődsz, tehát együtt áramolsz az élettel.
Az élet, mely területein van nagy szerepe a jó problémamegoldás készségének? Fejleszthető-e ez az adottság?
Az élet minden területén nagy szerepe van a problémamegoldás készségének. Bizonyos foglalkozásokban, viszont kiemelt fontosságú a megléte. Ezek olyan munkakörök, ahol folyamatosan felelősségteljes döntéseket szükséges hozni, akár nagyon rövid idő alatt.
A teljesség igénye nélkül felsorolok néhány ilyen hivatást. Orvos, sebész, mentős, tűzoltó, mérnök, cégvezető, egyéni vállalkozó, kutató, feltaláló.
Például egy vezetőnek fontos szem előtt tartania a közösség érdekeit. Vezetőként nem lehet énközpontú döntéseket hozni, mert azok nem fogják egy nagyobb közösség problémáit megoldani.
Egyéni vállalkozóként az ügyfeleid problémáját szükséges megoldanod. Amennyiben nem veszed figyelembe az ő érdekeiket, akkor elfordulnak tőled, és mástól vásárolnak. Ennek következtében bedőlhet a vállalkozásod.
Hogyan fejleszthető a problémamegoldás képessége? A válasz egyszerű: a hozzáállásod megváltoztatásával. A problémák nagy része a dolgokhoz való hozzáállás megváltoztatásával meg is szűnik, átminősül feladattá.
Van néhány dolog, szituáció, amelyeket jó, ha elhagysz a sikeres problémamegoldás érdekében.
- Panaszkodás. Aki panaszkodik, az valójában nem vállal felelősséget az életéért.
- Negatív emberek a környezetedben. A panaszkodó emberek lehúznak téged, ha teheted kerüld el őket, vagy minél kevesebb időt tölts a társaságukban.
- Kifogások gyártása. Végtelen számú kifogást lehet gyártani, ettől még nem fog megoldódni a problémád.
- Türelmetlenség. Ne várj azonnali eredményeket! A türelmetlenség csak visszavet téged, mert teljesen felesleges energiapazarlás a részedről.
Mi a legfontosabb dolog, amit szükséges megtenned a sikeres problémamegoldáshoz?
Cselekedj, mert senki sem fogja megoldani a problémádat!
Milyen kreatív módszerek vannak a problémamegoldásra?
A cselekvés a legfontosabb, viszont ez még nem elég a hatékony problémamegoldáshoz. Stratégia, és tervezés is szükséges a sikerhez.
Ebben a cikkben 12 módszert mutatok neked, amik segítenek a problémád megoldásában.
1. Problémamegoldás nulladik lépése: előzd meg, ismerd fel
Akkor áss kutat, amikor még nem vagy szomjas!
kínai bölcsesség
Az előbbi kínai mondás is azt jelzi, hogy amikor utólag szeretnél megoldani egy problémát sokkal nehezebb dolgod lesz. Éppen ezért, légy előrelátó, tudatos, és mérd fel a döntéseid lehetséges következményét! Hogyan tudod ezt megtenni?
Járj utána a dolgoknak, kérdezd meg az adott témában jártas embereket, és tedd meg a szükséges intézkedéseket! Elevenítsd fel a már meglévő élettapasztalataidat, használd a bevált módszereket!
Amennyiben ismeretlen terepen jársz, kérj segítséget egy nálad tapasztaltabb személytől! A lehető legjobb döntés meghozatalához gyűjtsd be a lehető legtöbb információt!

2. Problémamegoldás első lépése: láss tisztán
A problémamegoldás sikeressége csak rajtad múlik. Minél felkészültebb vagy, annál kevésbé szolgáltatod ki magad a külvilág történéseinek.
Ahhoz, hogy tisztán láss kontrolláld az érzelmeidet, és csillapítsd le a gondolataidat!
A kétségek megnehezítik a tisztánlátást, a zavaró gondolatok elbizonytalanítanak téged. Ez akár döntésképtelenséghez is vezethet, ami megakadályozza a problémamegoldást.
A tisztánlátás célja a probléma gyökerének felismerése. Innentől kezdve megvan a cél, most már tudod, hogy merre indulj,

3. Vizsgáld meg több szempontból a kérdést
Ennek a módszernek az előfeltétele az előbb ismertetett tisztánlátás, és a probléma gyökerének a megtalálása. Minden esetben érdemes több szempontból is megvizsgálni a problémát, és a lehetséges megoldásokat.
Biztosan neked is vannak bejáratott megoldási módszereid, amelyek már beváltak. Ilyenkor célszerű ezekkel a stratégiákkal kezdeni. Mi van akkor, ha újszerű problémával állsz szemben? Ebben az esetben fontos a nyitottság, és a megszokottól eltérő megközelítés.
Maradj nyitott, mert lehet, hogy több megoldás is létezik egy adott problémára.
Kétfajta gondolkodási módszer létezik. A konvergens gondolkodás egyetlen válasz után kutat. A divergens gondolkodás, ezzel ellentétben több lehetséges megoldást is keres egy problémára.

4. Néha tedd félre a logikát
Az előző pontban említett divergens gondolkodás abban segít, hogy a kreativitásodat is használd a problémamegoldásban. Amikor ezt a módszert használod, nem ragaszkodsz a bevált megoldásokhoz, szokatlan ötleteket is kipróbálsz.
Ennél a módszernél a megérzések is fontos szerepet kapnak. Éreztél már olyat, hogy valami megsúgta neked a választ?
Ez a válasz általában teljesen váratlan, a semmiből érkezik, nem tudod, hogy miért és honnan jött. Azért nehéz felismerni az intuíciót, mert az elme, és a meglévő hitrendszerek elnyomják a hangját.
A megérzések segítenek neked, te pedig legbelül érzed ezt. Azért állsz ellen a megérzéseidnek, mert lehet, hogy fájdalmas döntéseket is szükséges lesz meghoznod, ha hallgatsz rájuk. Elnyomhatod magadban ezt az érzést, az elméd gyárthat újabb gondolatokat. Ideig-óráig ez működik is, de előbb vagy utóbb újra előtörnek ezek a sugallatok.
Arra ösztönözlek, hogy merd használni a kreativitásodat, és bízz a megérzéseidben!

5. Írd le az ötleteidet
Minden gondolat számít, és a segítségedre lehet a problémamegoldás során. Jegyzeteld le a gondolataidat! Mindegy, hogy szavakat írsz, vagy gondolatokat, a lényeg, hogy írd le, ami eszedbe jut!
Hagyd szárnyalni a kreativitásodat, ne légy azonnal kritikus az új gondolataiddal! Előfordulhat, hogy az elsőre szokatlan ötleteid válnak majd be.
Érdemes reggel, közvetlenül a felkelés után leírni a gondolataidat. Azért jó a reggel, mert ilyenkor még friss vagy, és könnyebben jönnek a gondolatok.
Napközben is tarts magadnál egy tollat, és egy papírt, ha pedig jön az ihlet írd le. Azért is jó módszer ez, mert napközben számos inger ér, és bármilyen történés inspirálhat új gondolatokat. Más szájából elhangzott mondat, egy hirdetés, egy reklám, egy élethelyzet, egy film, vagy egy könyv olvasása.
Ami lényeges, hagyj időt magadnak! Néhány nap alatt számos ötleted keletkezik majd, amelyek segítenek a problémamegoldásban.

6. Bízz az ötleteidben
Mi a közös egy önbizalommal teli, és egy önbizalom-hiányos emberben? Mindegyiknek vannak kétségei, és félelmei a döntéseit illetően. Mi a különbség köztük? Az önbizalommal teli ember szembenéz a kétségeivel, és a félelmeivel, aztán cselekszik.
A döntéseid pontos következménye előre nem látható, azt sem tudod, hogy az ötleteid beválnak-e a jövőben. Benne van a kudarc, de a siker lehetősége is. Amikor viszont minden tőled telhetőt megteszel, akkor a lelkiismereted is tiszta marad majd.
A sikeres problémamegoldás csak akkor kivitelezhető, ha bízol az ötleteidben, és mersz cselekedni.
A legtöbb önbizalmat a félelmek legyőzéséből, és a problémamegoldásból lehet meríteni.

7. Készíts pro és kontra listát
A pro és kontra lista készítése az átláthatóságot hivatott megteremteni. Ugyanakkor tökéletes döntés nincs, ezért szabj határt magadnak a nézőpontok átvizsgálásánál.
Az ismert módszer az érveket, és az ellenérveket sorakoztatja fel egymás mellé. Problémamegoldás esetén megnézheted, hogy az ötleted mellett milyen érvek szólnak, és mik a fenntartások azzal kapcsolatban.
Az írás nyugtató, és inspiráló hatású, segít újabb és újabb ötletek felszínre hozásában. A listázás segítségével az adott problémát rengeteg szempontból meg tudod vizsgálni. Ez a módszer segít abban is, hogy rájöjj, milyen elvekből nem engedsz majd a problémád megoldásának érdekében.
A tökéletes helyett, a tőled telhető legjobb megoldást keresd! A tökéletesség hajszolása könnyen döntésképtelenséghez vezethet. Éppen ezért, limitáld a szempontjaid számát!

8. Problémamegoldás mások bevonásával
Lehet, hogy mások is kerültek már hasonló helyzetbe, mint te. Kérdezd meg őket, nekik milyen tapasztalataik vannak, ők hogyan oldották meg a problémájukat!
Az ismerőseid is segíthetnek neked, ajánlhatnak valakit, aki a számodra kérdéses téma szakértője. Aztán megkapod a szükséges információkat, amelyek sokat segítenek majd a problémamegoldásban.
Aztán ott van az internet, a népszerű böngészők, mint például a Google vagy a Youtube. Számos cikket és videót találsz majd, amelyek a segítségedre lesznek az élet szinte minden területén.
A lényeg, hogy keress, vedd fel a kapcsolatot másokkal, nézz videókat, vagy olvass, és gyűjtsd be a számodra szükséges tudást!
Munkahelyen is érdemes csapatban dolgozni, mert mindenki jó valamiben, mindenkinek vannak átlag feletti képességei az élet valamely területén.
A különböző emberek meglátásai egymást erősítik majd.

9. Súlyozd a problémákat
Nem lehet mindent egyszerre megoldani, főleg, ha sokrétű és összetett egy probléma. Vannak helyzetek, amikor szükség van gyors döntésekre, mert szorít az idő. Ilyenkor súlyozd a problémákat, ebben a helyzetben is vedd elő a papírt és a tollat!
Állíts fel három kategóriát!
- sürgős problémák ;
- fontos, de nem sürgős problémák ;
- nem fontos problémák.
A sürgős problémák veszélyeztetik egy vállalat, egy család, egy közösség, vagy egy egyéni vállalkozás napi működését. A probléma megoldása halaszthatatlan, azonnali beavatkozást kíván.
A fontos, de nem sürgős problémák, ha nincsenek kezelve egy idő után sürgőssé válnak. A sürgős problémák megoldása után ezekkel is szükséges foglalkozni.
A nem fontos problémák nem okoznak gondot a napi működésben. Az idő múlásával ezekből fontos probléma válik, ha nem lesznek megoldva.
Ezt a szisztémát kiegészítve használhatsz döntési mátrixot, vagy más módszereket is a problémamegoldásban.

10. Problémamegoldás kulcsai: összpontosítás, módszeresség, türelem
Az összpontosítás során a figyelmedet egyetlen dologra fókuszálod, minden más tényezőt és ingert kizársz. Az összpontosítás előnye az, hogy lerövidíti a probléma megoldásának idejét, hatékonyabbá válsz általa.
A módszerességet akkor érdemes használni, amikor már megtaláltad a probléma gyökerét. Már felépítettél egy tervet, ami működik és a segítségével haladsz a célod felé. Amikor érzed, hogy jó az általad kitalált szisztéma, maradj módszeres, és alkalmazd következetesen a stratégiádat!
A türelem a siker egyik fő alkotóeleme, ez az állítás igaz az élet bármely területére. A türelmes emberek hatékonyabban dolgoznak, mert elfogadják, hogy nem lehet mindent kontrollálni.
Az összpontosítás, a módszeresség, és a türelem együttes alkalmazásával garantált a problémamegoldás sikere.

11. Pihenj, relaxálj, meditálj, kapcsolj ki
Kis időkre szakadj ki a problémás helyzetedből, nehéz lehet, de ez egy szükséges lépés. Ilyenkor felejtsd el a problémát, kapcsolj ki, és helyezd át másra a figyelmed!
A probléma könnyen felbukkanhat újra a gondolataidban, de ne foglalkozz vele, csak ismerd fel. Aztán koncentrálj tovább a saját kikapcsolódásodra!
A kikapcsolódás adhat új ötleteket a problémáid megoldására. Ekkor kapsz energiát, megnyugvást, megszűnik a feszültség. Nyugodt állapotban eredményesebb, és hatékonyabb leszel.
A rendszeres relaxáció és meditáció számos pozitív változást indít el benned. A relaxáció lenyugtatja az elmédet, és ellazít. A meditáció összpontosítást kíván, segíti a fókuszálást, javítja a hangulatodat, csökkenti a stresszt, és eredményesebbé tesz.
Ezek a gyakorlatok a feltöltődést szolgálják, így több energiád lesz a problémád megoldására.

12. Problémamegoldás asztrológiával
A saját szakterületemet nem hagyhattam ki ebből a cikkből! Egy személyes horoszkóp elemzése nagy segítséget tud nyújtani bármilyen problémában.
Egy elemzés célja az, hogy az asztrológustól kapott információk segítségével megoldd az életed problémás szituációit.
Képet kapsz a benned rejlő tehetségekről, és az előnyös tulajdonságaidról. Egy asztrológus ismerteti, hogy milyen módszerek és stratégiák előnyösek számodra a problémamegoldásban.
Gyakran előfordul, hogy egy asztrológiai elemzésen elhangzó, jelentéktelennek tűnő mondat ad majd választ a kérdésedre. Más esetben csak megerősítésre van szükség, amelyet megkaphatsz egy asztrológustól.
Apró dolognak tűnik egy szó, vagy egy mondat, de jelentheti az életed fordulópontját is.

Vélemény, hozzászólás?