Hova vezethető vissza a két szimbólum eredete? Mit jelképez a yin és a yang? Miért jelentik az örök egyensúlyt? Hogyan egészítik ki egymást?
A yin és yang minden jelenségben benne van, de csak együtt értelmezhetők. A yin és yang elmélete a természet és a világ jelenségeinek fejlődésére, átalakulására ad magyarázatot.
Honnan ered ez a két a szimbólum?
A yin és yang fogalmak először a Ji King-ben (magyarul: Ji Csing – A Változások Könyve) jelentek meg. Ez a könyv az egyik az ősi kínai kultúra és filozófia alapját képező művek közül.
Pontos keletkezéséről nincsenek adatok, körülbelül i.e. 3000 környékén alkothatták meg. Jövendölésre, előrejelzésre használták, de mély filozófiai vonatkozása is van.
A Ji King filozófiája az egységből indul ki, ami a Mindenség forrása, ebből jött létre a két őserő. Ez a két őserő a világ minden egyes jelenségében megtalálható.
Mi a yin és a yang szimbólumok jelentése?
A yin jelentése sötét, a yang jelentése világos. Ezt a két megnevezést eredetileg egy hegy világos, napsütötte, déli oldalára, és a sötét, északi oldalára használták.
A két szimbólum nem egymással ellentétes, hanem egymást kiegészítő erők, amelyek egy dinamikus rendszert alkotnak.
Minden létező kétféle, de állandóan változó állapotának a jellemzésére használják ezt a két minőséget.
Yin és yang: mit jelképeznek együtt?
A világmindenség egymással ellentétes hatásait mutatják.
A két szimbólumot és az egymáshoz való viszonyulásukat egy ábra foglalja össze. Ez az ábra a Tai Ji Tu, amelynek jelentése a világ legfontosabb ábrája.
Eredetileg a yin kék színű és a víznek felel meg, a yang pedig piros színű és a tűznek felel meg. Az általánosan ismert fekete-fehér színű ábra a nyomtatás elindulásának hatására terjedt el, ugyanis akkoriban még nem tudtak színesben nyomtatni.
A két szimbólumra nem lehet azt mondani, hogy csak kék és piros, vagy csak fekete és fehér. Kizárólag önmagukban nem értelmezhetők, csak egymás mellett.

A Tai Ji Tu ábra három részből áll:
- A yang (a világos oldal).
- A yin (a sötét oldal).
- A kör, amely a két minőség egységét jeleníti meg.
Az ábrában mindkét oldalon található egy kis kör, a yin a yang-ban, és a yang a yin-ben. Ez azt jelképezi, hogy minden jelenségben ott van a két minőség, és minden felosztható egyre kisebb egységekre a végtelenségig.
Az ábrában található hullámvonal pedig azt szimbolizálja, hogy a yin és a yang állandó, szüntelen mozgásban van.
Miért jelenti ez a két elem az örök egyensúlyt?
A világon minden folyamatban, jelenségben benne van a változás lehetősége. Ezek a folyamatok, jelenségek yin és yang jellegű erőkből állnak. Normális körülmények között ezek az erők egyensúlyban vannak, törekednek a rendezettségre.
Van néhány összefüggés, amely létrejön a két minőség viszonyában.
- Egymás feltételezése
Ezek az erők egymástól elválaszthatatlanok, egymás nélkül nem léteznek, egyikről a másik nélkül nem beszélhetünk.
Például az éjszaka (a yin) és a nappal (a yang) csak egymáshoz viszonyítva értelmezhetők. Ha csak nappal lenne, akkor állandó világosságban élnénk. Ha csak éjszaka lenne, akkor állandó sötétségben léteznénk. Ilyen esetben a két minőség a jelentőségét veszítené.
- Egymás fékezése, szabályozása
A yin és a yang egymást is szabályozzák, nem engedik egymást túláradni. Ez a szembenállás dinamikus egyensúlyi állapotot teremt.
A természetben, és az emberi életben is ciklusok vannak, nincsen olyan, hogy mindig növekszik valami. Az életünk is azt a ciklikusságot követi, amit a természet, ehhez serkentő és fékező erők szükségesek.
Például ha dolgozunk, aktívak vagyunk, a yang kerül túlsúlyba. Ezután viszont szükség van a pihenésre is, amely yin jellegű a munkához képest. A munka aktív, yang jellegét, a pihenés passzív, yin jellegével ellensúlyozzuk.
- A fogyásuk és növekedésük összhangja
A yin és a yang az egyensúlyi állapotot, egymás ellenőrzésével tartják fenn. Ha az egyik csökken, a másik automatikusan növekszik. Ez az állapot folyamatosan változik, hiszen nincsen statikus rendszer az életben.
A természetben sem növekszik minden állandóan, az aktív jellemzőkkel bíró időszakokat, passzív jellegű szakaszok követik.
A tavasz és a nyár a kibontakozás, és az aktivitás időszaka, ez yang jellegű. Ezzel szemben az ősz és a tél a visszahúzódásról, és a passzivitásról szól, ami yin jellegű. A yin és yang egymást fékező hatásai, tehát jól megfigyelhetők a természet változásaiban is.
- Egymásba átalakulás
Szélsőséges helyzetekben egymásba is átalakulhat a két minőség. Az anyag nem vész el, csak átalakul.
Ez történik a természetben is.
Amikor a nyár eléri a csúcspontját, az a yang tetőpontját is jelenti egyben. Ekkor születik meg a yin, és innentől kezdődik egy ellenkező irányú változás.
Télen ennek a fordítottja megy végbe. Amikor a yin eléri a tetőpontját, akkor születik a yang, majd a télből elindulnak a folyamatok a nyár felé.
Hogyan jelenik meg a yin és a yang a mindennapokban?
A két minőség megtalálható mindenben, a világ összes jelenségében.
Nézzünk meg néhány példát az egymással való viszonyukra.
Yin jellegű jelenségek
- Nem: női
- Napszak: éjszaka, délután
- Évszak: ősz, tél
- Fény: sötét
- Hőmérséklet: hideg
- Cselekvés jellege: passzív
- Irányvonal: csökkenő
- Változás mértéke: lassú
- Hely: lenti, belső
- Íz: savanyú, sós
- Viselkedési forma: befelé forduló, zárkózott, követő
Yang jellegű jelenségek
- Nem: férfi
- Napszak: nappal, délelőtt
- Évszak: tavasz, nyár
- Fény: világos
- Hőmérséklet: meleg
- Cselekvés jellege: aktív
- Irányvonal: növekvő
- Változás mértéke: gyors
- Hely: fenti, külső
- Íz: csípős, édes
- Viselkedési forma: kifelé forduló, nyitott, vezető
A felsorolást még folytathatnánk a végtelenségig, a világ összes jelenségét tekintve.

Hogyan jelenik meg a yin és a yang a kínai asztrológiában?
A kínai asztrológia rendszerében egy horoszkóp ábra nyolc szimbólumból áll. Ez a nyolc szimbólum yin vagy yang polaritással rendelkezik.
Ha egy asztrológiai képletben többségben van a yin polaritás, akkor inkább befelé fordulóbb, zárkózottabb személyiséggel rendelkezik az adott személy. Hajlamosabb lehet a rágódásra, a döntéseit általában alaposan megfontolja.
Az előbb felsorolt tulajdonságok leginkább azokon a területeken jönnek ki, ahol megtalálhatók a yin típusú szimbólumok az asztrológiai képletben. Ezek a szimbólumok a feminin, nőies minőségeket erősítik fel. Például a gondoskodást, a befogadást, az elfogadást.
Ha egy horoszkóp ábrában többségben van a yang polaritás, akkor nyitottabb, kezdeményezőbb személyiséggel rendelkezik az illető. Gyakorlatiasabb és aktívabb általában, mint egy yin típusú személy.
Ezek a tulajdonságok leginkább azokon a területeken jönnek ki, ahol megtalálhatók a yang típusú szimbólumok az asztrológiai képletben. A yang szimbólumok a maszkulin, férfias minőségeket erősítik fel. Például a döntésképességet, a vezetésre való képességet, a határozott cselekvést.
Akinek a képletében a yin és a yang ugyanolyan arányban van, annál mindkét minőségre jellemző tulajdonságok megfigyelhetők.
Vélemény, hozzászólás?